DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2070264-3,38%
Kayseri
12°

KAPALI

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 103. YILI

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 103. YILI

ABONE OL
Mart 11, 2024 19:52
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 103. YILI
3

BEĞENDİM

ABONE OL

Bundan 103 yıl önce, 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen milli marşımız, Türk milleti için çok önemli bir tarihtir. Bağımsız her milletin bir millî marşı vardır. Milli marş, mensup olduğu milletin değerlerini ve istiklâlini simgeler.
Bugün bireyselleşen dünyamızda, çocuklarımıza bu ruhu verilebiliyor muyuz? Sorusunu sormalıyız. Hele, hele okullarımızda yüzeysel olarak Mehmet Akif ERSOY İstiklal Marşı’nın yazarı deyip geçilmemelidir. Çocuklarımıza bu ruhu aşılamak için tüm öğretmenlerimize, anne ve babalara çok büyük görevler düşmektedir. İstiklâl Marşı’nı sadece okuyup ezberlemek değil; “milli mutabakat metnimiz”in mânâ ve ruhunu anlayıp hissetmek ve yaşatmaktır.

12 Mart 1921’de Mustafa Kemal’in başkanlığında toplanan meclis oturumunda, ön elemeden geçen yedi şiir tartışıldı. Âkif’in yazdığı şiir, meclis kürsüsünde Hamdullah Suphi Bey tarafından okundu. Şiir milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı ve diğer şiirlerin okunmasına gerek görülmedi. Mehmet Akif’in şiiri coşkulu alkışlarla, Milli Marşımız olarak kabul edildi.
İstiklal Marşı milletimizin namusunu, inancını, vatanını, tarihini, kültürünü; kısacası varlığını koruma yolundaki azmini, ümidini ve kararlılığını bütün dünyaya haykıran kahramanca bir şahlanışın söze dökülmüş şeklidir.
İstiklal Marşımız, Türk milletinin onurlu mücadelesinin, istiklal sevgisi ile dopdolu bir şairin dizelerinde hayat bulmuş halidir. “Âsım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek” dizeleri ile zaten bu ümidi ve milletine karşı sahip olduğu güveni açıklığa kavuşturmaktadır. İstiklal Marşı’nın her dizesinde büyük anlamlar yüklüdür. Bize nereden gelip nereye gittiğimizi, asla unutmamamız gereken değerleri anlatır.
Milletimizin yaşadığı en buhranlı dönemde, ’Korkma’ diye başlayan İstiklal Marşımız, kahraman ordumuza ve aziz milletimize umut aşılamış, milli mücadele ruhunun canlanmasına vesile olmuştur.
Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve Milli Mücadelemizin Şanlı Kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor; Şanlı Bayrağımızın göklerden, İstiklal Marşımızın yüreklerden eksik olmamasını diliyorum.
Yazımı Mehmet Akif’in şu sözleriyle tamamlamak istiyorum.
“Türk gençliği, unutma! İstiklal Marşı korkma diye başlar!
O şiir bir daha yazılmaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın!
M. Akif Ersoy

Eğitimci- Yazar Kubilay GÜNAL

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.