DOLAR 32,8594 0.14%
EURO 35,7263 0.19%
ALTIN 2.532,990,16
BITCOIN 2153352-0,54%
Kayseri
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
“ENGELSİZ DOĞA SINIFI”

“ENGELSİZ DOĞA SINIFI”

ABONE OL
Haziran 24, 2024 09:31
“ENGELSİZ DOĞA SINIFI”
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Okul Öncesi Öğretmeni Sibel Tokman Şahin ve Özel Eğitim Öğretmeni Muhammed Genç, ses getiren değerli bir çalışmaya imza atmış. Projenin ana hedefinde doğal ve geri dönüşüm malzemelerini ders materyaline dönüştürmek var. Bu dönüşüm vesilesiyle eğitimi sınıf içi-dışı doğal ortamları kullanarak işleyip, akademik başarıyı artırmak ve doğa bilinci gelişmiş bireyler yetiştirmek amaçlanıyor.

Bilhassa özel gereksinimli öğrencilerin sosyalleşmelerini, zihinsel ve bedensel gelişimlerini, yaparak-yaşayarak öğrenme tekniği ile daha hızlı ve kalıcı şekilde geliştirmek de hedefin tamamlayıcı unsurları.

İçinde bulunduğumuz 2023-2024 eğitim-öğretim yılının yanı sıra her yıl uygulanması planlanan projenin bütçesi nedir sizce? Sıkı durun… Sıfır maliyet! Doğal ve atık malzemeler kullanılacağı için bütçeye ihtiyaç yok.

Mehmet Torun Özel Eğitim Anaokulu ve Meslek Okulu ile Aziz Torun Özel Eğitim Uygulama Okulunun ortak olduğu projenin uygulama alanları ise okul arka bahçesi/yeşil alan belirlenmiş. Birçok iştirakçisinin olduğu projenin hedef kitlesi de 3-11 yaş grubu özel eğitim öğrencileri.

Gelelim projeyi ortaya çıkaran gerekçelere…  Klasik dört duvar arasında bir sınıf yerine çocukların istekleri hayalleri doğrultusunda doğayla bütünleşen ve engelleri ortadan kaldıran bir Engelsiz Doğa Sınıfı oluşturmak gerekçelerin başında yer alıyor.

Diğer gerekçeler de şu şekilde: Özel gereksinimli öğrencilerin odak sürelerinin ve ilgilerinin artırılması. Başarılı bir eğitim, olumlu tutum ve doğa sevgisi ile eğitimin bütünleştirilmesinin çocuğa sağlayacağı fayda. Öğrenci ve öğretmenlerde motivasyon artırıcı bir proje olması. Çocukların içinde bulunduğu gelişim dönemini göz önünde bulundurarak onları anlama hayallerinin gerçekleşmesi ve doğa sevgisi, hareket alanlarının sınırlandırılmaması, yaparak yaşayarak öğrenmelerine imkân sağlanması.

Projenin işleyiş akışında da önemli detaylar var. Projede yer alan çocukların isteği olan duvarsız sınıf, kum havuzu ve ahşap materyallerin tasarlanması ve okul bahçesine yerleştirilmesi söz konusu.  Yapılan ahşap materyallerin geri dönüşebilir malzemelerden yapılması ve çocukların istediği renkler ile kendilerini de dahil ederek boyanması da işleyişte yer alıyor.

Proje çıktıları ve başarı ölçütleri de çok önemli. Burada da problem davranışların azalması, motor becerilerde gelişim kaydedilmesi, bilişsel becerilerde ilerleme görülmesi, ilgi ve odak sürelerinde artış, okul sevgisinin artması ve devamsızlık sayılarında düşüş öne çıkıyor.

Şimdiye kadar çok önemli farkındalığa bu proje sayesinde imza atılmış. Sıfır bütçeyle geri dönüşüm ve özel eğitim konularını aynı potada eritmeyi başaran ve rol model olan değerli öğretmenlerimiz Sibel Tokman Şahin ve Muhammed Genç’i yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Öte yandan projenin aslan payını Okul Öncesi Öğretmeni Sibel Tokman Şahin ve Özel Eğitim Öğretmeni Muhammed Genç’e verirken emeği geçen Semi Konya, Coşkun Çelenk, Naci Yerlikaya, Seviye Sevgi Acar, Ahmet Aşkın Ertan, Hatice Meral ve Hüseyin Fikir’i de unutmamak ve kutlamak gerekiyor. Umarım, proje daha geniş kitlelerce sahiplenilir ve uygulama alanı genişleyerek tüm kente ve hatta tüm ülkeye yayılır!

 

KÖŞE YAZARI

BEKİR ULU

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.