DOLAR 32,8297 0.06%
EURO 35,6866 0.08%
ALTIN 2.531,830,11
BITCOIN 2159646-0,32%
Kayseri
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
ENGELSİZ ULAŞIM

ENGELSİZ ULAŞIM

ABONE OL
Temmuz 8, 2024 09:37
ENGELSİZ ULAŞIM
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir süredir engelli bireyler ve ulaşım konusuna değinmemiştim ki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun işitme engellilere verilen hizmetler hakkında yakın zamanda yaptığı açıklamalar, bu defteri raftan indirmeme vesile oldu.

Devletimize göre deniz yolundan kara yoluna, hava yolundan haberleşmeye kadar ulaştırma alanında işitme engelli vatandaşların konforunun artırılması için çok yoğun çalışmalar söz konusu ancak uygulamada çok önemli eksikliklerle her gün engelli bireyler karşı karşıya geliyor.

Ulusal Engelli Veri Sistemi’nde kayıtlı engelli vatandaşların yüzde 7,97’si işitme engelli. Bu bilgiler ışığında Bakan Uraloğlu; işitme engelli vatandaşların, ulaşım süreçlerini planlarken öncelikle işaretlemelerin yeterli sayıda ve nitelikte olmasına ihtiyaç duyulduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bunun yanında işaret dili, indüksiyon döngü sistemleri gibi çözümler de işitme engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılımlarını kolaylaştıran uygulamalar. Bakanlığımız, ulaşım hizmetlerinin toplumun tüm kesimleri açısından erişilebilirliğinin mümkün kılınması bağlamında, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin haklarının gözetilmesi, hizmetlerden diğer bireylerle eşit şartlarda faydalanılabilmesi amacıyla çalışmalar yürütüyor.”

Bakanlıkça hazırlanan Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı’na hakimiz. Tüm engel gruplarını kapsayan bu planda tüm ulaşım türleri, dijitalleşme, yeni teknolojiler ve entegrasyon konularının erişilebilirlik bağlamında ulusal düzeyde ele alınmış. Ancak tüm bunların kâğıt üstünde kalması, hiçbir amaca hizmet etmez

Eylem Planı kapsamında indüksiyon döngü sistemlerinin tüm ulaşım türlerinde hizmet veren terminallerde yaygınlaştırılmasına, görsel ve işitsel bilgilendirmelerin erişilebilirliğinin geliştirilmesine, terminallerde ihtiyaç duyulan refakat desteğinin yaygınlaştırılmasına yönelik belirlenen eylem adımlarının sahada uygun koşullar hazırlanarak ve etkin denetim sistemi ile kontrol edilerek atılmasını bekliyoruz.

Demir yolundan kara yoluna, hava yolundan haberleşmeye kadar ulaştırma alanında işitme engelli vatandaşların konforunun artırılması için çok daha farklı eylemlerin yürütülmesine ihtiyaç var.

Demir yolu sektöründe Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) garlarında işitme engelli yolcular için açık ve anlaşılır yönlendirme işaretleri bulunuyor. Gişelerde görevli personel işaret dili eğitimi aldı lakin uygulamaya yönelik zaman zaman ciddi şikâyetler duyuyoruz. 4441 TCDD numaralı ‘TCDD Çağrı Merkezi’ ve Turuncu Masa Erişilebilir Ulaşım Hizmet Noktası gibi hizmetler bu anlamda önemli.

Hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin güvenli ulaşımı için realiteye daha yatkın uygulamalara ve etkin denetime ihtiyaç her zaman olacaktır. Yeter ki güçlü irade hiç sekmeden sergilensin…

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.