DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN %
Kayseri
12°

KAPALI

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
DİNLENME ZAMANI

DİNLENME ZAMANI

ABONE OL
Ocak 19, 2024 15:51
DİNLENME ZAMANI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılının birinci dönemini geride bırakmanın heyecanını yaşayan öğrenci, öğretmen ve velilerimizin güzel bir yarıyıl tatili geçirmelerini temenni ederek başlamak istiyorum yazıma…
Bir nehrin akışını durdurmanın mümkün olmadığı gibi zamanı durdurmanın da mümkün olmadığını yaşıyor ve biliyoruz. İşte zamanın su gibi akıp gideceği on beş günlük bir sürece millet olarak girmiş bulunuyoruz. Bu süreç tüm toplumu bir şekilde etkileyecektir. Bu on beş günlük süreçte velilerimize çok büyük ve önemli görevler düşmektedir.
Çocuklarınızla vakit geçirmek onlara verebileceğiniz en değerli hediyedir. Çocuğunuza zaman ayırmak, birlikte etkinlikler gerçekleştirmek, hem çocuğunuzla olan ilişkinizi kuvvetlendirecek hem de onun sosyal, duygusal gelişimini geliştirecektir. Bu arada, çocukların olumsuz davranış ve huylar geliştirdiği en önemli dönemlerin hastalık ya da tatil süreçleri olduğu unutulmamalıdır. Tatili bir tazelenme, dinlenme, kendine güven kazanma, değerli olduğunu hissetme süreci olarak görmek gerekir.
Tatil demek istenilen her şeyi serbestçe yapabilme süreci olarak görülmemelidir. Tatilin her dakikasını değerlendirebilmek için güzel ve heyecan verici planlamaların öğrenci ile birlikte yapılması önemlidir. Pasif ve hazırcı eğlenceler yerine doğada gezmek, müze, tiyatro veya değişik etkinliklere katılma gibi planlamalar yapılmalı. Bu tür etkinliklere katılmak öğrencinin hem ufkunu geliştirecek hem de ders dışı öğrenme ve merak etme dürtülerini uyandıracaktır.
Ev içerisinde de çocuklarla sorumlulukların paylaşılması gerekir. Yaşına ve konuma uygun görevlerin verilmesi çocuğun kendine güvenini artıracak hem de el becerilerini geliştirecektir. Aile üyelerinin bir arada zaman geçirmesi konusunda herkesin istekli olması önemli.
Tatil boyunca çocukların eğitimden uzak kalmaması için her gün ortalama 30-40 dakikalık çocukları çok yormayacak çalışmalar veya konu tekrarı faydalı olacaktır. Ders çalışmaları konusunda baskı yapmamak, zorlamamak, sert ve suçlayıcı uyarılardan, onlara kendilerini değersiz hissettirecek tutumlardan kaçınmak gerekir.
Tatil boyunca çocuklar mümkün olduğunca ekranlardan uzak tutulmalı, tablet veya bilgisayarla geçirilen süreler sınırlandırılmalıdır.
Anne baba olmak sadece onların ihtiyaçlarını karşılamak ve sadece başarı beklemek değildir. Onlarla hayatı paylaşmak, rol model olabilmek ve her daim onların yanında olduğunu hissettirebilmektir. Karne notları sadece akademik başarıyı gösteren bir araçtır. Birey olabilmeleri ve donanımlı hale gelebilmeleri için insani değerlere sahip olmak adına en önemli adımları aileler atmalıdır. Yarıyıl tatilinde çocuklarınızla kaliteli vakit geçirebilmenizi, çocuklarınızın tablet, televizyon, bilgisayar başında değil de sizinle birlikte tarihi kültürel ve sanatsal etkinliklere katılabilecekleri ortamlar yaratabilmenizi diliyorum.
Tüm meslektaşlarımın da bedenen almış oldukları yorgunluğu bu süreçte üzerlerinden atarak ikinci döneme daha büyük bir şevkle ulvi görevlerine devam edebilme temennisinde bulunuyor ve iyi tatiller diliyorum.

Eğitimci-Yazar Kubilay GÜNAL

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.