DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11485022,50%
Kayseri
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Kariyer Koçluğu Nedir?

Kariyer Koçluğu Nedir?

ABONE OL
Ekim 17, 2023 14:38
Kariyer Koçluğu Nedir?
3

BEĞENDİM

ABONE OL

“Coach” köken olarak Fransızca bir kelimedir. “İnsanları bir yerden diğerine taşıyan araç” anlamına gelmektedir. Koçluk ise danışanın hedeflerine ulaşması için çıkılan bir yolculuktur. Kariyer koçluğunda bu danışanın kariyerine göre gelecek hedeflerini içerir. Geleceğe yönelik kariyer ve hedefleri belirlemek, doğru yol alabilmesi için bugün içinde bulunduğu durum ve şartları doğru değerlendirmek çok önemlidir.
Kariyerine yön vermek veya değiştirmek, terfi basamaklarını çıkmak isteyen danışanlar bir kariyer koçu ile çalışarak önce kendi yetenek ve yetkinliklerini keşfeder, ardından ne tip bir değişim dönüşüm istediğini konuşarak hedeflerini belirler ve bir yol haritası çizilir. Bizler koç olarak burada danışanın yapabileceklerini doğru keşfetmesi ve bunun çevre ile olan uyumu doğru şekilde fark etmesi için destek programı uyguluyoruz. Herkes istediği kariyer yolculuğunu çizebilir, önemli olan bu yolda ödenecek bir bedel varsa bunu doğru tespit edip göze almaktır. Koçun burada hem gerçekçi hem cesaret verici bir duruş sergilemesi çok önemlidir.
Kariyer yolculuğunu hedef alan danışan, koçluk çalışmalarında yer aldığı pozisyonun gerçeklerini, fırsat ve alternatiflerini keşfetmeyi bununla kabullenmeyi ve harekete geçmeyi ve bunları yetkinliklere geçirmeyi, yönetmeyi öğrenir. Bu destek programı tamamen pozitife ve çözüme odaklıdır. Bakış açısı gelişirken, çözüm gerektiren becerilerde gelişmeye başlar. Eleştiri yerine merak öne çıkar, oluşan farkındalık ile birlikte öğrenme, gelişim ve danışanın kendine olan inancı desteklenmiş olur.
Kariyer Koçluğu; koçluk programının bir dalı olmasıyla birlikte iyi bir koçla çalışıyorsanız onun size katacağı bakış açıları, yorum yeteneği ve potansiyelinizi farkedip inancınızı korumanız gibi birçok olumlu tutum hali gerçekte sizi siz yapan özel hayatınıza olan bakış açınızı da etkileyecek ve gelişimin bu alanının yaşamınızdaki birçok alana da yansıdığını göreceksiniz. Çünkü gelişim ve dönüşüm birbirini tetikleyen iç içe olan unsurlardır.

Unutmayın;
Peter F. Drucker’in de bahsettiği gibi,
“Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.