DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2106019-0,13%
Kayseri
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Sağlık Teknolojilerinde Yerli ve Milli Hamle

Sağlık Teknolojilerinde Yerli ve Milli Hamle

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesinde düzenlenen Sağlık Endüstrileri Dönüşüm ve Araştırma Platformu (SEDAP) Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 21:33
Sağlık Teknolojilerinde Yerli ve Milli Hamle
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesinde düzenlenen Sağlık Endüstrileri Dönüşüm ve Araştırma Platformu (SEDAP) Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Sağlık alanında yerlileşme ve millileşme çalışmalarına destek amaçlı kurulan SEDAP’ın tanıtım toplantısında açılış konuşması yapan Koca, Bakanlık olarak nihai vizyonlarının, tüm toplumun sağlıklı hayat tarzının benimsendiği, herkesin sağlık hakkının korunduğu, ihtiyaç halindeki herkesin vaktinde kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişebildiği bir Türkiye'ye kavuşmak olduğunu ifade etti. Bunun da kamu, üniversite ve özel sektör iş birliğiyle ülke kaynaklarının seferber edilmesiyle sağlanabileceğini belirtti.

“Difteri-tetanos aşısı ruhsat almak üzere”

Stratejik öneme sahip bütün ilaç ve aşıların Türkiye’de üretilmesini hedeflediklerini vurgulayarak, inovatif ilaç araştırmalarında da Türkiye'nin yerini alması gerektiğinin altını çizen Koca, Türkiye’nin en geniş aşılama programı uygulayan ülkelerden biri olduğunu belirtti. Sözlerine şöyle devam etti:

“13 antijenle hastalıklara karşı aşılama yapmaktayız. Ülkemizin nüfusu dikkate alındığında her yıl temin etmek zorunda olduğumuz aşı miktarının ne boyutta olduğunu takdir edersiniz. Her yıl satın almak zorunda olduğumuz bu aşıların da önemli bir kısmının ülkemizde üretilmesi için gayret gösteriyoruz. Bu hususta üretici firmalarla görüşmelerimiz yoğun olarak sürmektedir. Bazı somut adımların atıldığını da söyleyebilirim. İlk olarak yerli Difteri-tetanos (Dt) aşısı ruhsat almak üzeredir.”

Tıbbı cihaz üretimine de değinen Koca, yüksek teknolojiye sahip cihazların neredeyse tamamı, sadece tek bir ülkenin ürünü olmaktan çok uzak olduğunu dile getirdi. Koca, MR, tomografi, ileri radyoterapi cihazları gibi gereçlerin, tek bir firmanın markası altında yer alsa da alt bileşenlerinin farklı ülkelerde üretildiğini, hedeflerinin sadece teknoloji transferi yapılarak üretim hatlarının Türkiye'de kurulması değil bizzat know-how’ın transferi olduğunu kaydetti.

Bakan Koca, stratejik hedeflere yönelik projelerin hayata geçmesi için her türlü desteği verme kararlılığında olduklarını ifade ederek, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının proje çağrılarına çıkmak için hazırlık yaptığını aktardı.

“İlaç ve tıbbi cihaz alanında keşfi olan girişimcileri destekleyeceğiz”

Start-up girişimcilerini sadece yatırımcı firmalarla buluşturmakla kalmayacaklarını, onlara gerektiğinde hamilik yaparak, doğrudan yatırım desteği sağlayacaklarını belirten Koca, sağlık teknolojilerine yönelik projelerin destekleneceğini ifade etti. 

Üretime yönelik büyük projelere doğrudan kaynak aktarmayı planladıklarını dile getiren Koca, “Bakanlık olarak, bu konuya gönül vermiş insanlarımıza, firmalarımıza, araştırma kuruluşlarımıza destek olmayı istiyoruz. Kısa adı SEDAP olan Sağlık Endüstrileri Dönüşüm ve Araştırma Platformunun sağlık alanında yerli ve milli ürüne giden yolda yeni ve önemli bir adım olacağına inanıyorum. Bu platform yardımıyla ilaç ve tıbbi cihaz alanlarında araştırma yapan, keşfi olan ve bu keşfi ürüne dönüştürmek isteyen tüm girişimcilere yeni fırsatlar vermeyi arzu ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin yenilikçi sağlık teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretilmesinde start-up düzeyinde önemli bir potansiyel olduğunu ve SEDAP’ın Türkiye'deki bu potansiyelin gün yüzüne çıkması için bir kültür ortamı oluşturacağını dile getiren Koca, şunları kaydetti:

“Bu projeyle tüm start-up firmalarımızı desteklemeyi hedefliyoruz. Sağlık teknolojileri alanında ülkemizde yenilikçi ürünleri teşvik edeceğiz. Ar-Ge üretim ekosistemini oluşturmalarına destek olacağız. Gelecek hedeflerimiz doğrultusunda sağlık alanında yerli-milli ürünlerimizi üretme ve bu ürünleri ihraç etme noktasında son derece kararlıyız. Bu önemli, stratejik ve özellikli alanda bölgemizde lider konuma yükselmeyi, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almayı istiyoruz. Bu amaçla çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz.”

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.