DOLAR 31,3545 0.37%
EURO 33,9531 0.23%
ALTIN 2.067,910,75
BITCOIN 1958846-0,34%
Kayseri
15°

AÇIK

19:02

AKŞAM'A KALAN SÜRE

X
Nafaka Konusunda Yargıtay’dan Emsal Karar

Nafaka Konusunda Yargıtay’dan Emsal Karar

Son günlerde nafaka konusu gündemden inmiyor. Nafaka konusu hakkında Yargıtay 2. Hukuk Dairesi tarafından emsal bir karar verildi. Bu karara göre işinden kendi isteği ile istifa eden kadına nafaka verilmeyecek.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 03:43
Nafaka Konusunda Yargıtay’dan Emsal Karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde tartışma konusu olan nafakayla alakalı Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nden emsal bir karar verildi. Yüksek mahkeme tarafından verilen karara göre kendi isteği ile işinden ayrılan kadına nafaka verilmeyecek. 

Şiddetli geçimsizlik yaşayan karı koca Aile Mahkemesi'nde karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme, davacı kadının açtığı boşanma davası sonucunda davanın kabulü ile tarafların boşanmalarına hükmetti. Davacı kadın lehine nafakaya ve tarafların tazminat taleplerinin reddine karar verildi. Kararı her kik taraf da temyiz etti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, davalı erkeğin süresinde davaya cevap vermeyerek, vakıa ileri sürme ve delil sunma hakkını kaybettiğine dikkat çekti. Bu bağlamda daire tarafından davacı kadına kusur yüklenmesinin doğru olmadığına vurgu yapıldı ve bu durumda davalı erkeğin tam kusurlu olduğu, davacı kadın lehine maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerektiği gerekçesi ile hükmün bozulmasına karar verildi.

Yeniden bir yargılama yapıldı. Yapılan yargılama kapsamında mahkeme tarafından gerçekleşen olaylara göre tarafların eşit kusurlu olduklarının kabulüne ve davacı kadının tazminat taleplerinin reddedilmesine karar verildi. 

YARGITAY'IN KARARI

Konu ile ilgili olarak Yargıtay tarafından verilen kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davacı kadın, dava dilekçesinde bankada çalıştığını, cevaba cevap dilekçesinde ise çalışmakta olduğu işi bıraktığını beyan etmiştir. Dosya içindeki davacı kadının çalıştığı bankadan gönderilen ihbarnamede davacı kadının işten ayrıldığı bildirilmiş, dinlenen tanıklar da davacı kadının iş akdinin feshedileceğini düşünerek kendisinin istifa ettiğini beyan etmişlerdir. İşinden kendi isteği ile ayrılan kadın yararına yoksulluk nafakasına hükmedilemez. O halde, davacı kadın yararına yoksulluk nafakası takdiri doğru olmamıştır.

Ne var ki, bu husus ilk inceleme sırasında gözden kaçırıldığından davalı erkeğin yoksulluk nafakasına yönelik karar düzeltme talebinin kabulü ile Dairemizin 2018/5203 karar sayılı yoksulluk nafakasına yönelik kısmen onama ilamının kaldırılmasına açıklanan sebeple hükmün yoksulluk nafakası yönünden bozulmasına karar vermek gerekmiştir. 2018/5203 karar sayılı ilamının davacı kadın lehine hükmedilen yoksulluk nafakasına yönelik onama ilamı yönünden kaldırılarak hükmün açıklanan sebeple yoksulluk nafakası yönünden de bozulmasına karar verilmiştir. 2018/5203 karar sayılı kısmen onama-kısmen bozma ilamının kusur belirlemesi ve davacı kadının davacı kadının reddedilen tazminat talepleri yönünden bozma kararlarının kaldırılmasına, kusur belirlemesi ve davacı kadının reddedilen tazminat talepleri yönünden hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi.”

 

kamupersoneli.net

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.