DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2168143-1,28%
Kayseri
28°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
CHP’li İlgezdi, Milli Eğitim Bakanlığı’nı ‘Kindar Nesil’ yetiştirmekle suçladı

CHP’li İlgezdi, Milli Eğitim Bakanlığı’nı ‘Kindar Nesil’ yetiştirmekle suçladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Milli Eğitim Bakanı'nın cevaplaması istemiyle verdiği önergede; "Toplumun bunca kutuplaşması yetmiyormuş gibi masum çocuklarımızı da birbirine düşman ve kutuplaştırmak doğru değildir. Bu sorudan da anlaşılmaktadır ki “kindar nesil” yetiştirme projeleri devam etmektedir. Masum varlıklar olan çocuklarımızı bu şekilde bölemezsiniz. Çocuklarımıza dokunmanıza ve nefrete yönlendirmenize asla izin vermeyeceğiz." dedi.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 21:54
CHP’li İlgezdi, Milli Eğitim Bakanlığı’nı ‘Kindar Nesil’ yetiştirmekle suçladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul'da Beşiktaş’ta bulunan Anadolu liseleri arasında “Beşiktaş Yarışıyor” adıyla yapılan deneme sınavındaki soru ile ilgili Milli Eğitim Bakanı'nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi’nin önergesi şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 03.01.2019

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

CHP İstanbul Milletvekili

Beşiktaş’ta bulunan Anadolu liseleri arasında “Beşiktaş Yarışıyor” adıyla yapılan deneme sınavında sorulan bir soru başta veliler olmak üzere kamuoyunun tepkisini çekmiştir. Bu soruda kullanılan dil ve terimler, ayrıştırıcı, kin ve nefrete sürükleyicidir.  
Sınavda sorulan soru “Kendi kendime diyorum ki: Şişli, Kadıköy, moda gibi semtlerde doğan, büyüyen, oynayan Türk çocukları milliyetlerinden tam bir derecede nasip alabiliyorlar mı? O semtlerdeki minareler görülmez, ezanlar işitilmez, ramazan ve kandil günleri hissedilmez.
Çocuklar, Müslümanlığın çocukluk rüyasını nasıl görürler? İşte bu rüya, çocukluk dediğimiz bu Müslüman rüyasıdır ki bizi henüz bir millet halinde tutuyor. Fazla medenileşen üst tabakanın çocukları ezansız yeni semtlerde alafranga terbiye ile yetişen (…) ve Türklükleri'ni hissedemiyorlar.

Soru: Bu parçada boş bırakılan yere, düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
a- Doğarken kulaklarına ezan okunmuyor.
b- Çocukların sütü çok temiz, karakterleri kuvvetli oluyor

c- Türk çocukluğunun en güzel rüyasını göremiyorlar
d- Sadece rüyalarında inançlarını yaşıyorlar.
e- Başka semtlerdeki akranlarını küçümsüyorlar” şeklindedir.
Bu soruda kin ve nefret ifadeleri yer alırken belirtilen ilçelerde oturan çocuklar ise hedef gösterilmektedir. Bu duruma tepki gösteren velilere ise okul yöneticilerinin, bu yarışmayı düzenleyenler ve soruyu hazırlayanlar hakkında soruşturma açmak yerine “Yahya Kemal Beyatlı'nın eserinden alıntılandı” demekle yetinmesi kabul edilemez bir durumdur. Çünkü geleceğimiz olan çocuklarımız kendi değerlerine ve inançlarına bağlı şekilde yetişiyorlar. Toplumun bunca kutuplaşması yetmiyormuş gibi masum çocuklarımızı da birbirine düşman ve kutuplaştırmak doğru değildir. Bu sorudan da anlaşılmaktadır ki “kindar nesil” yetiştirme projeleri devam etmektedir. Masum varlıklar olan çocuklarımızı bu şekilde bölemezsiniz. Çocuklarımıza dokunmanıza ve nefrete yönlendirmenize asla izin vermeyeceğiz.
Bu bağlamda;

 

 1. Bu sınav ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz?
 2. Bu yarışmayı düzenleyenler ve soruyu hazırlayanlar kimlerdir? Bu kişiler tespit edilmiş midir? Haklarında bir işlem başlatılmış mıdır?
 3. Bu soru neden çocuklara sorulmuştur? Bu sorudaki ayrıştırıcı ifadeler neden dikkate alınmamıştır? Soruda belirtilen ilçelerdeki çocuklar neden hedef gösterilmiştir?
 4. “Yahya Kemal Beyatlı'nın eserinden” alıntı yapılması bu soruyu meşru mu kılmaktadır?
 5. Milli Eğitim Bakanlığı, “kindar nesil” yetiştirmeye devam mı etmektedir?
 6. Yıllarca bu topraklarda kardeşçe büyütülen bizler ve bizlerden öncekiler gibi saflık ve kardeşlik ile yetiştirmek varken neden çocukların akıllarına düşmanlık tohumları ekilmeye çalışılmaktadır?
 7. Bu soruyu soranların amacı nedir? Ne yapmaya çalışmaktadırlar?”

KamuPersoneli.net

  En az 10 karakter gerekli

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.