DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 1571237-0,67%
Kayseri

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
class="rk">
Bütün öğrenciler faydalanacak: Ücretsiz oluyor!

Bütün öğrenciler faydalanacak: Ücretsiz oluyor!

Türkiye genelinde şuanda eğitim gören 1 milyon 250 bin öğrenciye ücretsiz yemek dağıtılırken yeni dönemde toplamda 18.5 milyon öğrencinin ücretsiz yemek alması için harekete geçildi. Öğrenciler Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de olduğu gibi okullarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz verilecek yemekleri tüketecek.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 05:07
Bütün öğrenciler faydalanacak: Ücretsiz oluyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de okullarda uygulanan okul yemeği uygulamasının Türkiye'de de uygulanılması için Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım önemli açıklamalarda bulundu.

OKULLARA OKUL YEMEĞİ GELİYOR

1946'dan beri okul yemeği programının Amerika Birleşik Devletleri uygulandığını ve 2019 yılında yıl 30 milyon çocuğun bu hizmetten yararlandığını açıklayan Yardım, “Hatta Amerikalılar, kahvaltı programına ve okullar kapanınca aç kalan çocuklar var diye yaz okulu yemeği programlarına başladılar” dedi.

Ayrıca Yardım, İngiltere'nin de 1920'den beri okul yemeği verdiğini ifade ederek TBMM Obezite İle Mücadele Alt Komisyonu'nda çocuklarda karşılaşılan obeziteye ilişkin istatistikler değerlendirilirken okul yemeği programının okullarda ivedilikle başlatılması gerektiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım, “Bizim memleketimizde hem obez hem de yetersiz beslenen çocuklar var. Sağlık Bakanlığı en azından ilkokul çocukları için üç kap yemeğin analizini de, fizibilite çalışmasını da yaptı. Ne kadar para gerektiğini Maliye Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı'mızla da paylaştık ve Cumhurbaşkanlığının stratejik planında okul yemeği programı, kalkınma planında Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı ilgili stratejik işler içerisinde yer aldı. Eğer Maliye Bakanlığı'nın ve devletimizin gücü yetiyorsa bütün ülke için olmalı, çünkü Batı'da da obezite var biliyorsunuz, bu çocukların sağlıklı beslenmesi için. Çocuklar için bir çorba, bir ana yemek ve bir meyve, bir süt, bir ayran dönüşümlü yeterli, bizim sofralar gibi dört çeşit olması gerekmiyor. 6 milyon çocuk ilkokulda, 11 milyon çocuk da ortaokul, lise, yaklaşık 18 milyonluk bir çocuk grubumuz var. İlkokul öncesine ve 6 milyona güç yetiyorsa tamam ama yetmiyorsa önerimiz; fakir çocukların desteklenmesi. Belki bütçeye göre öncelikli bölge de seçilebilir.” ifadelerini kullandı.

 

18.5 MİLYON ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ OLACAK

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, taşımalı eğitimde okul yemeği uygulaması yapıldığını, bunun Türkiye geneline kademeli yaygınlaştırılacağını belirterek, “18.5 milyon öğrencimiz var. Bunlardan 1 milyon 250 bini taşıma kapsamındaki öğrenciler. Onlara zaten yemek veriyoruz, dört çeşit olmak üzere, önemli bir olgunluğa da ulaştı bu. Bunun dışında yemek yemeyen öğrencilerimizin de, Okul Yemeği Programı kapsamında tedrici bir geçiş söz konusu olacak; o da bu yılki bütçeyle ilgili bir sorun çözülürse inşallah bu yıl 2020-2021 Eğitim Öğretim Dönemi'ne yetişecek.” dedi.

ÖĞRENCİLERE OKUL YEMEĞİ 1 MİLYAR TL TUTACAK

Bakanlık verilerine göre, taşımalı eğitim hizmetlerinden geçen yıl toplam 1 milyon 209 bin 621 öğrenci faydalandı. MEB bütçesi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan taşıma ve öğle yemeği hizmetleri için toplam 4 milyar 514 milyon TL kaynak ayrıldı. Sadece öğrencilerin yemek masrafı 1 milyar TL olarak hesaplanıyor.

 

kamupersoneli.net

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.