DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19111371,12%
Kayseri
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
AKN Hakkında Bakan Turhan’dan Açıklama Geldi!

AKN Hakkında Bakan Turhan’dan Açıklama Geldi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tartışmalara neden olan AKN uygulamasıyla alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu ve; "1 Ocak 2019 itibarıyla tamamen kalkacak. Böylece internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek" dedi. İşte detaylar...

ABONE OL
Eylül 23, 2022 21:44
AKN Hakkında Bakan Turhan’dan Açıklama Geldi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasının geçen yıl mayıs ayında kademeli olarak kaldırıldığını belirterek, “AKN uygulaması, 1 Ocak 2019 itibarıyla tamamen kalkacak. Böylece internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek.” dedi.

BİN 500 YERLEŞİM YERİNE DAHA HABERLEŞME ALTYAPISI

Bin 799 yerleşim yerine kurulacak 4,5G altyapısının yaklaşık yüzde 45'ini yerli baz istasyonu ULAK ürünleriyle oluşturduklarını belirten Turhan, yapımı devam eden bin 472 yerleşim yerine kurulacak 4,5G altyapısının ise yaklaşık yüzde 55'inin ULAK ürünlerinden oluşacağını ve gelecek yıl tamamlanacağını dile getirdi.

Turhan, gelen yeni talepler doğrultusunda gelecek yıl bin 500 yerleşim yerine daha haberleşme altyapısı hizmeti götürülmesi amacıyla proje çalışmalarının devam ettiğine dikkati çekerek, söz konusu teklifin 2019 Yatırım Programı'na alınmasını önerdiklerini söyledi.

Özellikle son 1,5 yılda, Bürokrasinin Azaltılması Yol Haritası kapsamında dijital hizmetlerin belirlenmesi, e-Devlet Kapısı'na entegrasyonu ve süreçlerin koordinasyonuna yönelik pek çok faaliyet gerçekleştirildiğini dile getiren Turhan, gelecek yıl mayıs ayı sonuna kadar kamudan vatandaşa, özel sektöre ve kamuya sunulan dijital hizmetlerin söz konusu uygulamadan sunulmasını hedeflediklerini belirtti.

Turhan, “Vatandaşlarımızın elektronik posta hizmetlerini e-Devlet altyapısıyla almasını sağlamak amacıyla e-Devlet sistemi üzerinden @turkiye.gov.tr uzantılı, kamu kurumları ve kurumsal şirketler için ise kendi domainleri üzerinden sistem, altyapı ve bilgi güvenliğinin PTT tarafından sağlanacağı Ulusal Elektronik Posta Sistemi'ni 2019 sonuna kadar kurmayı planlanıyoruz.” ifadesini kullandı.

“AKN UYGULAMASIYLA VERİ İNDİRME HIZI İYİLEŞTİRİLECEK”

Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak internet erişim hızı ve veri miktarının kullanıcılar için önemli göstergeler haline geldiğine işaret eden Turhan, AKN uygulamasıyla veri indirme hızının iyileştirilmesinin önem kazandığını vurguladı.

Turhan, bu kapsamda limitsiz olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla geçen yıl 1 Mayıs'ta kademeli geçiş yapıldığını, söz konusu uygulamayla sabit internet AKN paketlerinde 02.00-08.00 saatlerindeki internet kullanımlarını AKN'ye dahil etmemeye başladıklarını hatırlattı.

Kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan AKN uygulamasının kaldırılması için altyapının geliştirildiğini ve kapasitenin artırıldığını belirten Turhan, şunları kaydetti:

“Kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan ve geçen yıl mayıs ayında kademeli kaldırılan AKN uygulaması, 1 Ocak 2019 itibarıyla tamamen kalkacak. Böylece internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. AKN'nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek.”

Turhan, 2023 yılı hedeflerine başarıyla ulaşarak Türkiye'yi hak ettiği yere taşımayı amaçladıklarını vurgulayarak, “2019 yılı da bizi 2023 yılı hedeflerimize taşıyacak önemli bir yıl olacak. Ülkemizi çok daha güçlü hale getireceğiz. Milletimize verdiğimiz sözlere uygun şekilde Türkiye'yi büyütmenin, güçlendirmenin çabası içinde olacağız.” dedi.

KamuPersoneli.net

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.