DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21588660,41%
Kayseri
22°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Yıllık İzin Yönetmeliği İle İlgili Son Gelişmeler Neler? Yıllık İzin Kaç Gündür? Yıllık İzin Hakları Kullanılmazsa Ne Olur?
  • Haber Yeni Gündem
  • Uncategorized
  • Yıllık İzin Yönetmeliği İle İlgili Son Gelişmeler Neler? Yıllık İzin Kaç Gündür? Yıllık İzin Hakları Kullanılmazsa Ne Olur?

Yıllık İzin Yönetmeliği İle İlgili Son Gelişmeler Neler? Yıllık İzin Kaç Gündür? Yıllık İzin Hakları Kullanılmazsa Ne Olur?

Ramazan Bayramı tatili ve ardından tatil sezonunun açılmasıyla birlikte herkesin aklında yıllık izin hakları ile ilgili sorular oluştu. Kimler yıllık izin kullanabilir? Yıllık izin kullanılmazsa ne olur? Yıllık izin bölünerek kullanılabilir mi? İşte yıllık izin mevzuatı ile ilgili tüm bilinmeyenler...

ABONE OL
Eylül 23, 2022 23:25
Yıllık İzin Yönetmeliği İle İlgili Son Gelişmeler Neler? Yıllık İzin Kaç Gündür? Yıllık İzin Hakları Kullanılmazsa Ne Olur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz sezonu için geriye sayım başladı, çalışanlar şimdiden yıllık izinlerini nasıl değerlendireceklerini düşünmeye başladı. İzinler konusunda birçok iş yerinde zaman zaman anlaşmazlıklar yaşabiliyor. Yıllık izin gerek işçilerde gerekse memurlarda anayasal bir hak. 

Yani işveren 'kullandırmıyorum', işçi de 'ben kullanmak istemiyorum' diyemiyor. Yıllık ücretli izin ile ilgili son yapılan düzenlemelerle artık toplam izinler ilk bölümü 10 günden az olmamak üzere istenilen güne kadar bölünebiliyor.

Çalışanlar yıllık izinlerini ilk bölümü 10 günden az olmamak üzere istediği kadar bölerek kullanabiliyor hatta isterlerse izinlerini 1'er gün olarak bile kullanabilecekler. Son düzenlemelere göre yıllık izinlerle ilgili haklar ise şöyle:

Yıllık İzin Nasıl Kullanılabilir?

Tüm alışanların senelik izin hakkı vazgeçilmez bir hak. İşçilerin yıllık izin için en az bir yıl çalışmaları gerekiyor. 1-5 yıl arası çalışanlar 14 gün, 5-15 yıl arası 20 gün, 15 yıl ve daha fazlası için 26 gün izne hak kazanılır. 50 yaş üstü ve 18 yaş altı çalışanların izinleri 20 günden az olamıyor.

Yıllık İzin Kullanmask İçin En Az Bir Yıl Aynı İşyerinde Çalışmak Gerekiyor

Yasa gereği 1 yılını doldurmayan bir çalışan izin kullanamıyor. Fakat, işveren isterse işçilerine 1 yıl dolduktan sonra hak edeceği izin günlerini avans olarak kullandırabilir. Burada iznin tamamı da bir bölümü de kullandırılabilir.

Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır?

Yıllık izin için gerekli 1 yıl hesaplanırken işyerinde bulunulan tüm zamanlar dikkate alınır. Yani deneme süresi de bu 1 yıla dahil edilir. Doğum izni gibi yasal izinler de 1 yıllık süre hesabına katılır.

Part-Time Çalışanların Çalışmadıkları Günler de 1 Yıllık Hesaba Dahil

Part-time çalışan işçilerin izin için gerekli 1 yıllık süreleri de işe başladıktan sonra geçen zaman olarak hesaplanır. Çalışmadıkları günler de bu hesabın içindedir.

Resmi Tatil ve Bayram Tatilleri İzin Süresine Eklenir

Yıllık izin süresine denk gelen örneğin pazar tatili ya da bayram tatilleri izin süresine eklenir. 14 gün izni olan bir çalışan 2 günlük pazar tatiliyle 16 gün izin yapar.

Yıllık İzin Çalışan İstediği Zaman Kullanılabilir

Çalışanın bu hakkı olmasına rağmen, çalışma düzeni bakımından burada takdir hakkı işverendedir.

Kullanılmayan Yıllık İzin Yanar mı?

İzin hakkının yanması söz konusu değildir. Çeşitli sebeplerle kullanılmayan izinler ya sonraki dönemde kullandırılır ya da iş akdinin feshedilmesi sırasında son maaştan parası ödenir.

Yıllık İzinler Bölünebilir mi?

YIllık izin son düzenlemeye göre ilk bölümü 10 günden az olmamak üzere istenilen güne kadar bölünebilir.

 

Kamu Personeli

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.