DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1934948-0,61%
Kayseri

HAFİF YAĞMUR

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Türk-İş’ten Kıdem Tazminatı, Taşerona Kadro ve KİT Açıklaması!

Türk-İş’ten Kıdem Tazminatı, Taşerona Kadro ve KİT Açıklaması!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı'nda, Türkiye'nin işçi delegesi olarak Genel Kurula hitapta bulundu. Atalay açıklamasında; kıdem tazminatı, taşerona kadro ve Kamu İktisadi ve Teşebbüsleri (KİT) hakkında paylaşımlarda bulundu. İşte detaylar.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:18
Türk-İş’ten Kıdem Tazminatı, Taşerona Kadro ve KİT Açıklaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı'nda “Kıdem tazminatı çalışanın emeğinin karşılığıdır.” dedi.

Atalay, insan ve iş odaklı dönüşümün yanı sıra sosyal yanı ağır basan ve çevre ile uyumlu olan dönüşüm sürecini hayata geçirilmesi kapsamında yaptığı açıklamasında;

“İnsan ve iş odaklı, sosyal yanı güçlü ve çevreyle uyumlu bir dönüşüm sürecini hayata geçiremezsek bunun bedelini işçi, işveren ve hükümetler hep birlikte ödemek zorunda kalacak.

Bu noktada, ILO Yönetim Kurulu kararını oldukça isabetli buluyoruz. ILO'nun 100. yılında kabul edilecek güçlü bir ILO Bildirgesi işlerin geleceği ile ilgili belirsizliklere ışık tutacaktır.

Bu bildirge insan onuruna yakışır iş ve daha adil bir dünya için önemli bir adım ve tüm çalışanlar için yeni bir umut olacaktır.” dedi.

Gelir dağılımı adaletsizliği ve ekonomik kalkınma hakkında ise;

“Dünyada 300 milyon insan bir işte çalışıyor olmasına rağmen yoksulluk içinde yaşamaktadır. Gelir dağılımındaki adaletsizlik neticesinde milyonlarca insan açlıktan, susuzluktan ve yoksulluktan ölürken ne gariptir ki bir kesim insan tokluktan ölmektedir.

Yoksulluğu tamamen sona erdirecek, gelir adaletini sağlayacak bir ekonomik kalkınma, bütün ülkelerin önceliği olmalıdır.” dedi.

İş kazaları nedeniyle her gün 4 işçinin vefat ettiğini ifade eden Atalay açıklamasında;

“Benim ülkemde de her gün 4 işçi iş kazası sonucunda ölmektedir. Artık iş kazaları nedeniyle yaşanan ölümlere hep birlikte bir son vermek zorundayız.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de kuralsız ve esnek çalıştırma modelleri yaygınlaşmaktadır.

Bugün geldiğimiz noktada esnekliğin işsizliğe ve yoksulluğa çare olmadığını hep birlikte görüyoruz. Asıl çare, iş dostu yatırımların artması, insan onuruna yaraşır işlerin çoğalmasıdır.” dedi.

Kıdem Tazminatı, Taşerona Kadro ve KİT hakkında detayları paylaşaan Atalay açıklamasında;

“Kıdem tazminatı çalışanın emeğinin karşılığıdır. Bu hakkımızdan vazgeçmemiz ya da taviz vermemiz hiçbir şekilde söz konusu değildir.” dedi.

Atalay, alt işveren ilişkisinin hem kamuda hem de özel sektörde daima sorun olduğunu dile getirerek kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinin Türk işçi hareketinin başarısı olduğunu anlattı. Buna rağmen KİT'lerde çalışan taşeron işçilerin hala kadro beklediğini bildiren Atalay, kadroya alınan işçilerin ise toplu sözleşme ve sendikal haklardan tam olarak faydalanabilmeyi istediğini aktardı.

 

 

Kamu Personeli

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.