DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1934721-0,80%
Kayseri

HAFİF YAĞMUR

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
MERAM’DA İLÇE GENELİNE BİN ADET DAHA KÜL KOVASI YERLEŞTİRİLDİ

MERAM’DA İLÇE GENELİNE BİN ADET DAHA KÜL KOVASI YERLEŞTİRİLDİ

Meram Belediyesi, çevreye, konteynerlere, araçlara ve geri dönüşüme her yönden zarar veren soba küllerini ayrı toplayabilmek amacıyla ilçe geneline bin adet daha kül kovası yerleştirdi. Bu kovaların her yönden büyük kazanç anlamı taşıdığını söyleyen Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, kovaların sayısının her geçen gün artırılacağını belirtti.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 04:31
MERAM’DA İLÇE GENELİNE BİN ADET DAHA KÜL KOVASI YERLEŞTİRİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meram Belediyesi, çevreye, konteynerlere, araçlara ve geri dönüşüme her yönden zarar veren soba küllerini ayrı toplayabilmek amacıyla ilçe geneline bin adet daha kül kovası yerleştirdi.  Bu kovaların her yönden büyük kazanç anlamı taşıdığını söyleyen Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, kovaların sayısının her geçen gün artırılacağını belirtti.

 

Meram Belediyesi, evsel atıkların içindeki kül oranının azaltılmasını sağlayan, geri dönüşüme zarar vermeyen, çöp kovalarında çıkan yangınları önleyen ve özellikle doğalgazın geçmediği bölgelerde küllerin yere dökülerek oluşan çevre kirliliğinin önüne geçilmesi adına büyük yarar sağlayan soba kül kovalarından bin adet daha çöp kutularının yanına yerleştirdi.

 

                “KÜLLERİ AYRI BİR YERDE TOPLAMAK HER YÖNDEN KAZANDIRACAK”

 

İlçe genelinde uzun vadede evsel atıklardan enerji üretimi ve toplanan küllerin değerlendirilmesinin planlandığı proje çerçevesinde konulan ‘Kül Kovaları’nın birçok açıdan yarar sağladığını kaydeden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, soba küllerinin çöp kovalarına atılmasıyla Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne getirilen çöplerin ayrıştırılması esnasında küllerin hem çöp konteynerlarına hem ayrıştırma tesisine hem de belediyenin çöp toplama araçlarına zarar verdiğinin altını çizdi. Bu zararlarının yanısıra bu küllerin potansiyel yararları da yok ettiğini kaydeden Başkan Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Mahallelerimize dağıtılmak üzere daha önce bin adet olan bu kül kovalarına bin adet daha ekledik. Bu sayıyı da yeterli görmüyoruz. Kovaların sayısını gün be gün artırarak küllerin, sokaklarımız ve mahallelerimizde çevre kirliliğine sebep olmasının önüne geçeceğiz”

 

BAŞKAN KAVUŞ; “KOVANIN DIŞINA DÖKÜLEN KÜLLER EMEK VE ZAMAN İSRAFIDIR”

 

Dökülen küllerin çöp konteynerlarında yangınlara ve sokakların duman, is ve kötü kokularla dolmasına neden olduğunu kaydeden Başkan Kavuş, “Bu küller, konteynerlerden Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne, çöp araçlarımızdan geri dönüşüme kadar herşeye zarar veriyordu. Özellikle plastik konteynerler kullanılamaz hale geliyordu. Küller saha içerisindeki anaerobik çürümeyi, metan gazı oluşumunu engelliyor. Oluşan gaz içindeki kirletici oranları da yükseltiyor. İşte yeni kül kovalarımız tüm bunların önüne geçmek anlamı taşıyor. Bu küller ayrı bir yerde toparlanarak bertaraf edilecek. Hali hazırda uyguladığımız toplama sisteminde atıklardan geri dönüşüm ürünlerini ayrıştırıyor ve enerji elde ediyoruz. Yani atığı adeta ilmek ilmek işliyoruz. Küllerin ayrı toplanmasıyla birlikte hizmette de verimlilik sağlıyor ve atık tesislerimizin işletme ömrünü uzatıyoruz. Birçok yönden yarar sağlayan bu çalışmanın Meramlı hemşehrilerimiz tarafından da sahiplenileceğinden ve  bize emek ve zaman tasarrufu kazandıracak bu kovaları kullanma noktasında hassasiyet göstereceğinden hiçbir şüphem yok. Çünkü kovanın dışına dökülen kül, milli servetin de heba edilmesi anlamı taşır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.