DOLAR 32,4343 0.02%
EURO 34,5124 -0.07%
ALTIN 2.482,470,01
BITCOIN 2037771-1,18%
Kayseri
20°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Mahçiçek Hizmet Ediyor, Onikişubat’ta Yaşam Güzelleşiyor

Mahçiçek Hizmet Ediyor, Onikişubat’ta Yaşam Güzelleşiyor

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, göreve geldiği ilk günden bu yana insan odaklı çalışmaları ve gönül belediyeciliği anlayışıyla Onikişubat ilçesine yapmış oldukları hizmetlerle ayrıcalıklı bir yaşam imkanı sunuyor. Onikişubat ilçesine yaptığı yatırımları ve memleketine olan bağlılığını anlatan Başkan Mahçiçek, önceliğin her zaman insan olduğunu belirterek, çalışmalarından bahsetti.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:22
Mahçiçek Hizmet Ediyor, Onikişubat’ta Yaşam Güzelleşiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öncelikle yaşam alanlarında yaptığı yatırımlarla fark yaratan Başkan Mahçiçek,  kırsalda 73 mahallede 65 Bilgi Kültür Evi, ilçe merkezinde ise 7Bilgi  KültürEvi açarak, vatandaşın kullanımına sunarken, yapımına devam edilen ve ilçeye ayrıcalık kazandıracak bir çok proje olduğunu belirtti.

Bilgi Kültür Evlerinde  verilen el sanatları kurslarında verilen sim sırma, deri tasarım, sanat kurslarında; bağlama, gitar, resim, drama diğer kurslarda; satranç, değerler eğitimi, Kuran-ı Kerim, diksiyon, halkoyunları ve akıl oyunları gibi eğitimlerle  hanımlara, gençlere ve çocuklara  vakitlerini en iyi şekilde değerlendirebilecekleri mekanlar oluşturduklarını belirten Başkan Mahçiçek, yaşama katkı sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

 

Başkan Mahçiçek Sosyal Etkinlik Merkezlerinde verilen lise ve üniversiteye hazırlık kurslarıyla bu yıl 3 bin öğrenciye eğitim imkanı sağladıklarını, başarı oranlarının beklenenden daha da yüksek olduğunu ifade ederek, nesillerin başarısına imza attıklarını söyledi.

5 mahallede açılan yüzme havuzu ve fitness alanlarıyla halkın önemli bir eksiğini gidererek, sağlıklı yaşam için  alanlar oluşturulduğunu belirten Başkan Mahçiçek, 2 yüzme havuzunun da inşaatının devam ettiğini ifade etti.

“Tek Engel Sevgisizliktir” sloganı ile bugüne kadar engelli vatandaşlar için her detayı gözeten Başkan Mahçiçek, KIYAM (Kısa Süreli Engelli Yaşam Merkezi) ile rehabilitasyon, eğitim, kültür ve sosyal aktiviteler gibi alanlarda hissedilen eksikliği giderecek mekanların çok yakında hizmete açılacağının müjdesini verdi..

Down Sendromlular için de özel bir yaşam alanı inşa ettiklerini belirten Başkan Mahçiçek, DOKMER (Down Eğitim, Kültür ve Sanat Merkezi) ile eğitim, sosyal, kültürel ve fiziksel açıdan hem down sendromlu bireylerin hem de ailelerin  gelişimlerine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

 

“Gönül Belediyeciğine Örnek Başkan”

Gönülden hizmet ettiği Onikişubat ilçesinde vatandaşın rahat bir yaşama ulaşması için çalıştıklarını belirten Başkan Mahçiçek,  temiz ve güvenilir sağlık hizmeti adına inşa ettiği 5 Aile Sağlığı Merkezinin yanı sıra, “Onikişubatlım Kart” ile vatandaşlara seçerek alışveriş yapma imkânı sunarak, aile ekonomilerine destek oluyor.

Gönül projeleri ile de gönüllerde taht kuran Başkan Mahçiçek, sanayide zorlu hava koşullarında çalışan çıraklara her yıl “Gönülleri Giydiriyoruz Projesi” ile kaban ve bot hediye ederken, “Hoş Geldin Bebek” projesi ile yeni doğan bebeklere hoş geldin karşılaması yapmak adına ihtiyaç bakım malzemeleri dağıtıyor.

İlk hedefinin her zaman gönüller kazanmak olduğunu belirten Başkan Mahçiçek, hastalara moral vermek amacıyla belirli periyotlarda hastaneleri ziyaret etti. Hasta ve hasta yakınları ile tek tek sohbet ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Öte yandan hasta bakım seti hediye ederek, hastalarının ve yakınlarının temel ihtiyacını karşıladı.

“Gönüllerimiz Bir Sofralarımız Bir” sloganı ile on binlerce vatandaşı Ramazan ayında bir araya getiren Başkan Mahçiçek, 5 yıl boyunca toplamda 250 Bin vatandaş ile aynı sofrada buluştu.

Öte yandan unutulmaya yüz tutmuş komşuluk ilişkilerini hatırlatmak adına kahvaltı programları düzenleyen Başkan Mahçiçek, site bahçelerinde vatandaşlar ile bir araya gelerek, birlik ve beraberlik mesajı veriyor.

“Kaynak Üreten Bir Başkan”

5 yıl boyunca bir ilçeye 722 Milyonluk yatırım gerçekleştiren Başkan Mahçiçek, İlbanktan gelen 422 Milyonu kullanarak, yaptığı hizmetlerle 350 Milyon kaynak üretti. Harcarken kazanmanın sırlarını anlatan Başkan Mahçiçek, “daha fazla insana ulaşmak ve daha fazla hizmet gerçekleştirmek adına Onikişubat Belediyemiz adına arsalar satın alıyor, evler ve iş yerleri inşa ediyor, vatandaşlarımızın bütçesine uygun satışını gerçekleştirerek, hem onların ev sahibi olmalarını sağlıyor hem de kaynak üretiyoruz. Akıllı belediyecilik yöntemini kullanarak İlbank’tan gelen bütçe ile sınırlı kalmayıp, hizmetlerimizin alanlarını geliştirmek için kaynak üretiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Mahçiçek “EXPO 2023 Onikişubat İle Kahramanmaraş Bir Dünya Kenti Olacak”

Ve bu 5 yıl neticesinde dev bir projeyle Kahramanmaraş’ı dünya kenti yapmaya hazırlanan Başkan Mahçiçek, Ana Teması Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık olan EXPO 2023 Onikişubat/ Kahramanmaraş ile medeniyetleri bir araya getirecek. En az 2 Milyon ziyaretçinin Kahramanmaraş’a geleceği dev proje 747.000.000 m2 alanda inşa edilen Rekreasyon Alanda gerçekleşecek.

Türkiye’nin ilk ve tek Kristal Lagününün bulunacağı bu alanda, 2 konsept bir arada yine dünyada ilk ve tek Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi ile ziyaretçilerin ilgi odağı olacak. Rekreasyon Alan içerisinde Kahramanmaraş’ın yöresel el sanatları ve ustaları da Arasta Kültür Merkezinde yerini alacak. Ayrıca 284 adet Hobi Evi ile vatandaşlar kendilerine tahsis edilen uygun alanlarda hobilerini gerçekleştirirken, hafta sonlarını verimli geçirme fırsatı bulabilecek. Bu alan içerisinde; düğün salonları, nikâh sarayları, bitkisel heykeller, aquaparklar, tenis kortları, fitness kulüpleri, konser salonları, kafe ve restoranları gibi mekânlar yer alacak.

“En Az 50 Ülke, En Az 2 Milyon Ziyaretçi”

Kahramanmaraş’a en az 50 farklı medeniyetten insanın gelmesi beklenirken, Kahramanmaraş il genelinden 1 milyon, bölge illerden 600 bin, ulusal çapta gelenlerden 250 bin ve ülke dışından gelenlerden 150 bin olmak üzere en az 2 milyon ziyaretçinin alana gelmesi beklenmektedir.

“İstihdam Artacak”

Bulunduğu ülkeler ve şehirler için kaldıraç görevi gören EXPO’lar Kahramanmaraş’a yeni kaynak gelirleri üretirken, uluslararası alanda da bir iş ağı oluşturacak.

İstihdam alanında ise EXPO 2023 öncesi dönemde 1.000, EXPO döneminde 4.000, sonraki dönemde 500 personel istihdam imkânı oluşacağı belirtiliyor.

Bulunduğu ülkelere ve şehirleri marka haline getiren EXPO’lan tanıtım ve medya aracılığı ile bilinirlik seviyesini oldukça üst düzeylere çıkarmaktadır. Kahramanmaraş’ta tarihi, doğası, sanatı, mimarisi ve mutfağı ile görenleri hayran bıraktıracak özelliklere sahip bir kenttir. EXPO ile hak ettiği değeri görmesi ve bir dünya markası haline gelmesi bekleniyor.

Kentsel gelişim konusunda da Kahramanmaraş’a fazlasıyla değer katacak EXPO 2023 altyapı ve üstyapı eksikliklerinin de giderilmesinde aktif rol oynarken, ulaşım, konaklama, yeme ve içme gibi hizmet alanlarında da değer kazanarak, kentsel gelişim alanında fark yaratmaya vesile olacaktır.

Bahçecilik EXPO’su küresel çapta giderek yayılan kentleşme olgusu, doğal kaynakların artan tüketimi ve insan odaklı üretimler baz alınarak, yeşil ve sağlıklı bir yaşam bilincini artıracak ve insanları daha iyi bir yaşam sürmeye teşvik edecektir.

“EXPO Şimdiden Meyvelerini Veriyor”

EXPO 2023’ün ilk kazanımı Kahramanmaraş Havalimanı’nın gümrük işlemlerinin başlamasıyla uluslararası havalimanı statüsüne kavuşması olmuştu. Federal Almanya Cumhuriyeti Schengen Vize Bilgilendirme Toplantısının ardından şehrimizde açılması planlanan iData ofisiyle vatandaşların ve iş adamlarının daha rahat vize alması konuları görüşüldü.

Bunun ardından açıklamalarda bulunan Başkan Mahçiçek, “Şehrimize büyük katkısı olacak EXPO 2023’ün faydalarını şimdiden görmeye başladık. Yaptığımız tüm hizmetlerde halka hizmetin Hakk’a hizmet olduğu düsturunu unutmuyor ve bu bilinçle devam ediyoruz”dedi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.