DOLAR 32,5901 0.34%
EURO 34,7744 0.08%
ALTIN 2.505,730,87
BITCOIN 2073002-0,10%
Kayseri
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Kozan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü

Kozan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü

1 Haziran Akşamı Şehit Aileleri ve Gazilerine yönelik verilen iftar programının ardından akşam Aşıklar Şöleni ile başlayan kurtuluş etkinlikleri 2 Haziran sabahı 7 pare top atışının yapılması ile devam etti.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:06
Kozan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. Yıl Dönümü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Hoşkadem Camii meydanında sabah erken saatlerde başlayan kurtuluş etkinlikleri temsili Hürriyet Kızı’nın milis kuvvetlerince kurtarılması ve kara günleri temsil eden siyah bayrağın indirilerek şanlı Türk Bayrağımızın göndere çekilmesi ile program devam etti. Saygı duruşu ve  Adana Büyükşehir Belediyesi bando takımı eşliğinde İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Atatürk Anıtına Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan ve Kuvai Milliye Cemiyeti temsilcilerinin çelenk koyması ile devam eden program İlçe Müftüsü Celil Karaca günün anlam ve önemini belirten konuşması ile sürdü. 

Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam törende yaptığı konuşmada ; “Hepimizin bildiği gibi Tük tarihi destanlıklar ve kahramanlıklar ile dolu bir tarihtir. Bu kahramanlıkların en çetin geçtiği yerlerden biri de Kozan ve çevresi olmuştur. 1. Dünya savaşı ve akabinde kurtuluş savaşı yıllarında bu coğrafyada verilen mücadeleler bizlere bugün güzel ilçemizde gönül rahatlığı ile yaşama şansı sağlamıştır. Bundan sonra bizlere düşen görev tarihte en olumsuz şartlarda verilen bu destansı mücadeleleri unutmadan ecdadımızın bize emaneti olan topraklara sahip çıkmak, ülkemizin bütünlüğüne yönelik tuzaklara düşmeden, milletimizin istikbali için birlik ve beraberlik içinde kutlu yürüyüşümüzü sürdürmektir.” Dedi.

Kaymakam Gürçam; “Kıymetli Kozanlı hemşerilerim Türk Milleti her zaman kalleşlerin ve düşmanların karşısında korkusuz bir nefer olmasını bilmiştir. Vatanı için, bayrağı, devleti ve ezanı için kendini feda etmekten hiçbir zaman kaçınmamıştır. 2 Haziran 1920 günü bağımsızlığa olan tutkunluğunu gösteren hemşerilerimiz bugünde aynı azim ve kararlılığa sahiptir. Bunu da en son 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşısında ve sonrasında göstermiş ve bundan sonra da göstermeye devam edecektir. Şu bir gerçektir ki Türkler tarihin hiçbir döneminde devletsiz kalmamıştır. Bundan sonra da kalmaya niyeti yoktur. O yüzden Türk Milleti ve Devletine karşı çıkmak isteyenler bir değil bin kere düşünmelidir. Bizlerde yarınlara umutla bakarken tarihimizi asla unutmamalı, asla rehavete düşmemeliyiz. Bu duygular ile bizlere bu
kurtuluş bayramını, sevincini ve onurunu yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, hepinizin bu anlamlı gününü kutluyorum” şeklinde konuştu. 

Kozanlı hemşerilerinin 2 Haziran Kurtuluş Bayramını kutlayan Kozan Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan; “ Bugün, asil Kozanlıların işgale, esarete, başka bir bayrak altında yaşamaya, sömürgeciliğe, emperyalizme karşı destan yazdığı gündür. Bugün, Kozan topraklarının düşman çizmelerinden kurtulduğu gündür.  Bugün, Kahraman Kozanlıların gelecek nesillerine bahşettiği özgürlük günüdür. 7 Mart 1919 Cuma günü Kozan, Fransızlar tarafından işgal edilmiş ordularımız dağıtılmıştı. Silahları ellerinden alınmış, öksüz ve yetim bir memleket haline getirilmiştik. Fransız idaresi artık kendilerine karşı koyacak bir güç kalmadığını sanıyordu. Onların yandaşları olan Ermeniler de artık burada dindaşları olan Fransızların kalıcı olduklarını sanıyordu. Zor şartlarda Kozanlılar teşkilatlanıp kısa bir süre
içinde düşmana karşı koymaya başladılar. Kozanlı temsilciler Sivas’a Mustafa Kemal’in huzuruna vararak Çukurova’da ilk teşkilatlanmayı başlattılar.  Genç Kaymakam Saim Bey, Tufan Paşa, Doğan Bey, Kurtoğlu Hulusi Efendi, Topalzade Halil Efendi, Sehlikzade Hasan, Mustafa Üstün ve vatan toprağını kanlarıyla sulayan yiğit dedelerimiz ve burada ismini sayamadığımız daha nice abide şahsiyetler işgale meydan okumuş, bazıları şahadetle onurlanarak tarihimize kazınmak üzere bir not düşmüşlerdir. Günümüzden tam 99 yıl önce Kozan’daki kahraman ecdadımız ölüm-kalım savaşı vererek canları pahasına bu toprakları düşmandan temizlediler. İşgalci güçler, 99 yıl önce bugün Tüm Anadolu’da olduğu gibi Kozan’da da yüreği vatan sevgisi ile dolu Türk Askeri ve Halkı’nın direnci karşısında işgal ettikleri topraklardan
çekilmek zorunda kalmışlardır. Şehitlerimizin kutsal kanları ile sulanan topraklarda var olmanın haklı gururunu Kozan’ın kurtuluşunun 99. yıl dönümünde yeniden yaşıyoruz. Türk milletinin bağrındaki iman ve bağımsızlık aşkını hiç bir maddi güç sindiremez ve sindiremeyecektir. Geçmişten ders alıp geleceğimize yön vermeliyiz.’ Dedi.

Başkan Özgan; “Kozan’ın düşman işgalinden kurtarılışını kutladığımız bu günde bütün dünyaya mesajımız; barıştır, sevgidir, kardeşliktir. Şanlı Mazimizin geleceğe bakan yüzü; Sevgili Gençler! Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içinde hareket ederek, geleceğin lider ülkesi Türkiye'yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Biliyoruz ki sizler, Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerinde “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü rehber edinerek çok
çalışıp, ilerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur. Kozan’ın düşman işgalinden Kurtuluşunun 99.yıl dönümünü kutluyor, bu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, minnet ve şükran duygularıyla rahmetle anarken, Allah bizleri tekrar esaret altına düşenlerden etmesin diyor, Tüm hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” Diye kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından kutlamalar daha mehteran takımı gösterileri ile devam etti. Program daha sonra ilçe protokolü ve programa katılan heyetin Kozan Asri Mezarlığında garnizon şehitliği ve polis şehitliği ziyaret edilerek şehitliğe karanfil bırakılıp duaların okunması ile son buldu. 

Kozan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıl dönümü kutlama etkinliklerine İlçe protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri ve çok sayıda Kozanlı vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.

 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.