DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 1571241-0,69%
Kayseri

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
class="rk">
“Kadınlarımızın Tarıma İlgisi ve Desteği Takdire Şayan”

“Kadınlarımızın Tarıma İlgisi ve Desteği Takdire Şayan”

Yeşilyurt Belediyesi, Malatya Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Genç Çiftçiler Projesi’ ödül törenine ev sahipliği yaptı. Gedik Kültür Merkezinde düzenlenen törende genç çiftçilere ödülleri takdim edildi.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 04:25
“Kadınlarımızın Tarıma İlgisi ve Desteği Takdire Şayan”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeşilyurt Belediyesi, Malatya Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Genç Çiftçiler Projesi’ ödül törenine ev sahipliği yaptı. Gedik Kültür Merkezinde düzenlenen törende genç çiftçilere ödülleri takdim edildi.

ÖDÜL TÖRENİNE YOĞUN İLGİ

Malatya’nın farklı bölgelerinde çiftçilik yaparak tarımsal kalkınmaya katkı sağlayan girişimci kadın çiftçileri desteklemek amacıyla düzenlenen ödül törenine: Vali Aydın Baruş, AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkçi, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder,  İl Tarım Müdürü Tahir Macit, Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Salmaz, İlçe Tarım Müdürlüğü Yetkilileri ile çiftçiler katıldı.

“KADIN ÇİFTÇİLERİMİZİ TEBRİK EDİYORUM”

Çiftçilik mesleğiyle uğraşan kadınların başarı öykülerinin yer aldığı sinevizyon gösteriminden sonra konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, genç çiftçileri tebrik ederken şunları söyledi; “Yeşilyurt Belediyesi olarak ülke genelinde başlatılan tarımsal kalkınmaya destek olabilmek adına yeni dönem hizmetlerimiz içerisinde yerli üretime ağırlık verecek projelere öncelik tanıyoruz. Tarımsal Hizmet Müdürlüğümüzü kurduktan sonra çiftçilerimize sınırsız destek veriyoruz. Gerek kendi projelerimiz gerekse de diğer kamu ve kurumların başlattığı projelere desteklerde bulunuyoruz. Yeni projelerimiz arasında yer verdiğimiz ‘Yeşil Gıda Seracılık’ faaliyetlerimize hız verdik, çok kısa zamanda çok güzel ve verimli sonuçlar aldık. Yerli tohumlardan ürettiğimiz sebze ve meyve çeşitlerini kendi sosyal tesislerimizde halkımızla buluşturduk. 100’de 100 yerli tohumlardan üretilen sebzelerimizden yaptığımız kurutmalıklar, turşu ve salçaları hem kendi sosyal tesislerimizde hem de yeni açtığımız Yöresel Ürünler Çarşımızda halkımızın beğenisine sunduk. Çarşımızda kırsal bölgelerde çiftçilerimiz tarafından üretilen yöresel ürünlerimizi satışını yapıyoruz. Bu çarşımızda üreticiden direk tüketiciye gidecek şekilde bir satış süreci oluşturduk. Yazıhan’da oluşturduğumuz domates üretim alanından çok güzel sonuçlar aldık. İlçemizi tarımsal kalkınmada rol model olabilmesinin yanı sıra tarımsal belediyecilikte marka olabilmek adına çok verimli hizmetlerde bulunuyoruz. Yöresel ürünlerimizi geniş kitlelere ulaştırmak adına gastronomi alanında çalışıyoruz. Kırsal bölgelerimizde hünerli ellerimizin yetiştirdiği yöresel ürünlerden yapılan etli ve sulu yemeklerimiz, tava ve fırın yemeklerimiz ve kahvaltılıklarımızı iç ve dış turizme kazandırmak adına ‘Lezzet Vadisi’ projemizi başlattık, ardından  Gastronomi Platformunu kurduk, yurt içi ve yurt dışından akademisyenlerin katıldığı 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresine ev sahipliği yaptık. Yeşilyurt’umuz verimli topraklara ve çalışkan insanlara sahiptir, bu zenginliklerimizi daha geniş kesimlerle buluşturmak adına var gücümüzle çalışıyoruz. İl ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzle, TKDK ile İlçe Ziraat Odamızla çok güzel diyaloga sahibiz, ortaklaşa çalışmalar yaparak kentimizin ve ilçemizin tarımsal kalkınmada örnek ve önde olabilmesi adına çaba sarf ediyoruz. ‘Genç Çiftçiler Projesi’ kapsamında başarılı olup, sertifika almaya hak kazanan bütün çiftçilerimizi en kalbi duygularımla tebrik ediyorum ve kutluyorum. Özellikle projeden yararlanıp tarımsal kalkınmaya destekte bulunan kadın girişimcileri ayrıca kutluyorum.” dedi.

“TARIMLA UĞRAŞAN İNSANLARIMIZI DAHA FAZLA TEŞVİK ETMEMİZ LAZIM”

‘Genç Çiftçiler Projesi ödül törenini düzenlenen bütün kurumlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise, “ Dünya’da tarımın sıkıntılarla yüz yüze geldiği bir dönemde, özellikle tarımdan uzaklaşan gençliği tekrardan tarımla buluşturmak adına yapılan bu projeyi takdirle karşılıyorum. Tarım’da kendi kendimize yeten bir ülke iken maalesef hemşerimiz rahmetli 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’la sanayi toplumuna geçerken tarımı unuttuk, ihmal ettik. Sanayi toplumu oluşurken belki tarım toplumunda bu arada desteklememiz gerekiyordu. Bu ihtiyacı AK Parti dönemimizde görmüş olduk. Bu dönemde özellikle tarımın desteklenmesi hususunda birçok çalışmaya imzalar atılmış oldu. Bunlar yeterli mi, yeterli değil, daha fazlasını yapmamız lazım. Tarımla uğraşan insanları teşvik etmemiz lazım, bu teşviğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle burada Tarım İl Müdürlüğüne çok iş düştüğünü ifade etmek istiyorum. Çiftçilerimizin elinden tutmamız lazım, bunları ödüllendirmemiz lazım, sorunlarını ve sıkıntılarını onlarla beraber çözüm üretmemiz gerekiyor.Genç Çiftçiler Projesi ödül törenini düzenleyen İl ve İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile Yeşilyurt Ziraat Odasına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİDİR”

AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Öznur Çalık ise, kadınlara pozitif ayrımcılık yapan Tarım ve Orman Bakanlığına teşekkürlerini sunarken, “Bu tür destekler herkese veriliyor ama kadınlarımızın iş gücüne katılımlarını teşvik etmek adına pozitif ayrımcılık yapan Tarım ve Orman Bakanlığımız başta olmak üzere emek ve destekte bulunan bütün kurumlarımıza öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum. Kadın çiftçilerimizle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.Biz hem ülke olarak tarımla geçinen hem de şehir olarak ekonomimizin omurgasını tarım oluşturmaktadır.Özellikle şehirlere göçü önlemek için Tarım Bakanlığımızın politikası yerinde iş ve aş üretmek için çiftçilerimize yönelik projeleri oldukları alanda desteklemektir.Hayvancılıktan gübreye, mazottan diğer katkılara kadar her alanda teşvikler için kapıları sonuna kadar açmış durumdalar. Şehirlere göçü önlemek, çiftçilerimizi daha fazla üretim yapmalarını teşvik edip ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla  başlatılan projeleri sahiplenen tüm vatandaşlarımızı tebrik ediyorum. Çiftçilerimiz bizim için çok kıymetlidir.Tarım Bakanlığımız bu anlamda desteklerine devam etmektedir.Kadın girişimcilerimizi yaptıkları hizmetlerden dolayı canı gönülden tebrik ediyorum.Ürününüz bol olsun,üretiminiz bol olsun, pazarınız bol olsun diyorum. ” dedi.

“2020 BÜTÇESİNDE TARIMA OLAN DESTEĞİ ARTIRDIK”

AK Parti iktidarlarında tarıma çok büyük desteklerin verildiğini dile getiren AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Bülent Tüfenkçi ise, “ Cumhurbaşkanımız, AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ki AK Parti dönemlerinde tarıma ciddi destekler verildi, tarım bizim için öncelikli oldu. Üretenin yanında olduk, Türkiye’nin üretimle kazanacağını bildik ve bu noktada bütün politikalarımızı özellikle tarımın kalkınması için, çiftçimizin kalkınması noktasında gayret gösterdik.2020 bütçesine baktığımız zaman tarıma ayrılan kaynağın 33.4 milyardır.Toplamda baktığımızda doğrudan tarımsal gelirlere destek 22 milyar TL’dir. Bu şu demektir; 2019 bütçesine göre %37 oranında biz doğrudan tarımı destekleme noktasında bütçeyi artırmışız. Doğrudan hayvancılığa yatırımlarda 6.6 milyar gibi önemli bir rakamı biz hayvancılığı geliştirme noktasında 2020 bütçesinde yer verdik.Bütün bunlar tarıma verdiğimiz önemi göstermektedir.Özellikle bayanlarımızın  üretime ve hayvancılığa sahip çıkması bizim için çok önemlidir.Kadınlarımız eğer bir işin ucundan tutuyorsa köyden kente göçüde engelleyeceklerine inanıyorum. ” dedi.

“PROJEDEN 363 KADIN ÇİFTÇİMİZİN YARARLANMASI GURUR VERİCİ BİR TABLODUR”

Vali Aydın Baruş ise, “ Bilindiği üzere Hükümetimiz çiftçimize ve tarımımıza sonuna kadar destek veriyor, yeter ki biz yararlanmasını bilelim. Bu çiftçi destekleri o kadar çok alana yayıldı ki gerçekten ‘ben tarım yapmak istiyorum’ diyen genç çiftçilerimiz alacakları yardımlarla başarıyla başlatıp daha büyütme yönüne gidebilirler. Tarım ve Orman Bakanlığımızın uygulamış olduğu ‘Genç Çiftçi Projesi’ gerçekten Türkiye çapında başarıya ulaşmıştır. İlimizde bu anlamda başarılı örnekleri vardır.Bu anlamda desteklerinden dolayı öncelikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Tarım ve Orman Bakanlığımıza şükranlarımı sunuyorum.İlimizde 605 genç çiftçimiz bu projeden yararlandı, bunun 363’ü kadın çiftçimizdir, bu gurur duyulacak bir tablodur.Tüm kadın çiftçilerimizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Genç Çiftçi Projesi’nden yararlanan kadın girişimcilere teşekkür plâketlerinin yanı sıra çeşitli ödüller takdim edildi.

Protokol üyeleri törenin ardından Yeşilyurt Belediyesi tarafından hizmete açılan Gedik Kültür Merkezinde yer alan Çoban Müzesini gezerek, teşhir edilen malzemeleri incelediler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.