DOLAR 32,4293 0.2%
EURO 34,5240 0.17%
ALTIN 2.483,791,87
BITCOIN 2053426-1,14%
Kayseri
20°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
“Geri Dönüşümü Hayatımızın Merkezine Almalıyız”

“Geri Dönüşümü Hayatımızın Merkezine Almalıyız”

‘Yok Artık’ projesinin tanıtım toplantısında konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Geri dönüşümü daha fazla teşvik etmek adına başlattığımız ‘Yok Artık!’ projemizle kullanılmayan eşyalar ve elektronik atıkları toplayarak, kitlesel tüketimden kaynaklanan atıkların çevreyi kirletmesine engel olacağız.” diye konuştu.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 22:47
“Geri Dönüşümü Hayatımızın Merkezine Almalıyız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘YOK ARTIK’ PROJESİNİN AMAÇ VE HEDEFLERİ EĞİTİM SEMİNERİNDE ANLATILDI

Yeşilyurt Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından başlatılıp, ELDAY Derneğinin destekleriyle hayata geçen, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün de katkı sağladığı  ‘Yok Artık!’ projesinin tanıtım toplantısı ile ‘Atık Elektrikli Elektronik Eşyaların Eğitim Semineri’, Kongre ve Kültür Merkezi Fahri Kayahan Salonunda gerçekleştirildi.

“SIFIR ATIK PROJESİNİ DESTEKLEMEK ADINA CİDDİ YATIRIMLAR YAPIYORUZ” 

Okul Müdürleri ile Öğretmenlerin katıldığı tanıtım toplantısı ve eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde devam eden ‘Sıfır Atık’ projesini desteklemek adına yatırım ve projelere devam ettiklerini, çevre ve doğanın korunması noktasındaki hassasiyetlerini ‘Yok Artık!’ projesiyle farklı bir boyuta çıkarttıklarını söyledi.

“ÇEVRESEL YATIRIMLAR VE PROJELERLE ÜLKE ÇAPINDA SAYGIN BİR YERE SAHİBİZ”

Çevreye sahip çıkan, doğanın korunmasını öncelik haline getiren projelerle bu alanda örnek bir ilçe hüviyetine kavuştuklarını ifade eden Başkan Çınar, “Cumhurbaşkanımız, AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart seçimleri için açıkladığı manifestosunda ifade ettiği üzere  ‘Çevreye Saygılı Şehirler’ talimatı doğrultusunda; yaşadığımız kentte çevre ve doğanın korunmasına yönelik başlattığımız yatırım ve projelerimizin sayısını artırmaktayız. Şehirlerimizi yeşil alanlar ve parklarla güzelleştirirken, kitlesel tüketimden kaynaklanan atıkların çevreyi kirletmesine engel olmak adına bugüne kadar farkındalık oluşturacak, geri dönüşümü teşvik edecek çok faydalı hizmetlerde bulunduk. Hizmete giren yatırımlar ve projelerle ülke çapında saygın bir konuma ulaşan Yeşilyurt her alanda olduğu gibi çevre ve temizlik hizmetlerinde de markadır. ” dedi.

“YOK ARTIK PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

 “‘Sıfır Atık’ projesine destek vermek adına başlattığımız hizmetlerimizi ‘Yok Artık!’ projemizle farklı bir boyuta çıkartacağız” sözleriyle konuşmasına devam eden Başkan Çınar, “Malatya Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Belediyemiz ve ELDAY Derneğinin ortaklaşa hayata geçirdiği bu projemiz kapsamında; evlerde kullanılmayan veya atıl şekilde olan koltuk, kanepe, dolap gibi mobilyaları evlerden alarak kullanılabilir olanları ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız, kullanılmayacak olanları Atık Getirme Merkezinde ilgili yerlere teslim edeceğiz. Buzdolabı – soğutucular, çamaşır makinesi, fırın, küçük ev aletleri, televizyon, monitörler, aydınlatma ekipmanlarını protokol ve işbirliği yapmış olduğumuz yetkilendirilmiş kuruluş ELDAY ve lisanslı firmaya teslim ederek çevrenin korunmasına katkı sağlamakla birlikte tekrar ekonomiye kazandırmış olacağız. 120 okulumuza Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya toplama kutusu bıraktık ve diğer okullarımıza ve kamu kurumlarımıza bu kutulardan bırakacağız. Üç adette atık elektrikli ve elektronik atık kumbarası yerleştireceğiz. ‘Yok Artık!’  projesi kapsamında 15 Şubat – 15 Mayıs tarihleri arasında ilçemizdeki okullarımızda bir yarışma başlattık. Kilogram olarak en çok atık elektronik atık toplayan birinci öğrencimize dizüstü bilgisayarı, ikinci öğrencimize tablet, üçüncü öğrencimize bisiklet hediye edeceğiz. Ayrıca 200 kg. elektronik atık toplayan okullara a4 kâğıt, iki bin kilogram toplayan okullara çok fonksiyonlu yazıcı hediye edeceğiz. İlçemizin 43 noktasında hizmet veren Geri Dönüşüm Evlerimizin bir bölümünü de artık ‘Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya’ gözü yapacağız. Elektronik atıkları toplamak doğa sağlığının korunmasıyla birlikte ülke ekonomisine ciddi katkısı vardır. 15 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecek olan projede emeği geçen herkese şahsım ve hemşehrilerim adına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“ÇEVRE VE DOĞA SAĞLIĞININ KORUNMASI İÇİN ÖRNEK YATIRIMLAR HAYATA GEÇİRDİK”

2014 yılında başlattıkları ‘Çer-Çöp’ projesiyle ambalaj atıklarını kaynağında ayrıştırarak tekrar ekonomiye kazandırdıklarını sözlerine ekleyen Başkan Çınar, “İlçemizdeki okullarda bugüne kadar düzenlediğimiz bilgilendirme etkinliklerinde 64 bin öğrencimize eğitim vererek çevre bilincinin oluşması için katkı sağladık.200 ton bitkisel atık yağ toplayarak sularımızın kirlenmesi ve kanalizasyon borularımızın tıkanmasını engellemiş olduk.10 ton atık pil toplayarak toprağın ve doğamızın korunmasına katkı sağlıyoruz. 43 adet Geri Dönüşüm Evini mahallelerimize konumlandırdık. Üç adet Mobil Geri Dönüşüm Evi aracımız ise geri dönüşüm evi olmayan mahallelerde hizmet vermektedir. Hemşerilerimizin evlerinde kullanmadığı kıyafet, kitap, oyuncak, ambalaj, atık yağ, pil, bayat ekmek atık ve artıklarını toplayarak bir kısmını tekrardan ihtiyaç sahiplerine ulaştırırken bir kısmını da tekrar ekonomiye kazandırıyoruz. İlçemizin belirli noktalarına konumlandırdığımız 10 adet geri dönüşüm sepet şişeleri ile plastik ve cam şişelerin toplanmasını sağlıyoruz.’Sıfır Atık’ projesi kapsamında başlattığımız ‘Kalemmatik’ projesi ile 12 bin adet plastik pet şişe atığı ve üç bin adet metal kutu atığı toplayarak tekrar ekonomiye kazandırdık. İlçemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, site ve AVM ve satış noktalarına 14 bin adet Geri dönüşüm kutusu konumlandırdık. Bu noktalardan çıkan plastik, kâğıt-karton, cam ve metal atıkları çok yakında hizmete sunacağımız “Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisinde ayrıştırarak tekrardan ekonomiye kazandıracağız. Aynı alanda faaliyete sunulacak ‘Atık Getirme Merkezi’  ile buzdolabından çamaşır makinesinden mobilyasına, floresan, ömrünü tamamlamış lastik, akü gibi 14 farklı grupta atık toplayarak bir kısmını ekonomiye tekrar kazandırıp bir kısmını da lisanlı firmalara teslim ederek geri dönüşümüne katkı sağlayacağız. Tesisimiz “70 Kwp'lik Güneş Enerji Santralli Sundurma” projesi ile dışarıdan bir enerji gereksinimi duymadan kendi enerjisini kendisi üretecektir. Bizim tek gayemiz var o da; gelecek nesillere temiz, sağlıklı ve güzel bir dünya bırakmaktır, bizde üzerimize düşeni yerine getirerek Yeşilyurt İlçemizi bu alandaki yatırımlarla  örnek bir hüviyete kavuşturduk” dedi.

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya toplama kutusuna sembolik olarak atık elektronik eşya bırakan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, ‘Yok Artık!’ projesine destek veren ELDAY Derneği Yöneticisi İlkim Yiğit’e kayısı paketi hediye etti.

Eğitim seminerinde ‘Yok Artık!’ projesiyle ilgili bilgiler paylaşan ELDAY Derneği Yerel Yönetimlerden Sorumlu Yönetici İlkim Yiğit ise, Türkiye’de 41’e yakın Belediye ile çevre ve doğa sağlığının korunmasına yönelik ortaklaşa çalışmalar yaptıklarını, Doğu Anadolu Bölgesinde ise ilk kez Yeşilyurt Belediyesi ile bu anlamda çalışma yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yeşilyurt Belediyesinin ülke çapında yankı uyandıran yatırımları ve projelerini yakından takip ettiklerini ifade eden Yiğit, ‘Yok Artık!’ projesinin hayata geçmesinde tüm desteği veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a çevre ve doğa sağlığının korunması noktasındaki gayretlerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.