DOLAR 32,5906 0.35%
EURO 34,8573 0.34%
ALTIN 2.491,800,31
BITCOIN %
Kayseri
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Ekrem İmamoğlu: “Türkiye 5 Milyona Doğru Giden İşsiz Sayısına Sahip”

Ekrem İmamoğlu: “Türkiye 5 Milyona Doğru Giden İşsiz Sayısına Sahip”

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım'ın açıklamalarına yanıt veriyor. İmamoğlu Maltepe'deki sayımlarda çıkan olaya ilişkin tutanağı göstererek "Yalan söylüyorlar, bunun yandaşlığı olmaz lütfen bu belgeyi yayınlayın" diye konuştu.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 23:16
Ekrem İmamoğlu: “Türkiye 5 Milyona Doğru Giden İşsiz Sayısına Sahip”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP'nin kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul seçimlerini kazanan adayı Ekrem İmamoğlu İstanbul seçimleri ile ilgili bir açıklama yapıyor.

İmamoğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle:

“Günün yaklaşık 2 saati bir basın toplantısıyla geçti. Medyanın bu saatte ciddi bir reklam kaybı olduğunu düşünerek ben sözlerimi hızlandıracağım. 

Gerçekleri konuşmak lazım. Hayatın gerçeklerini, insanların günlük hayatlarında neler yaşadıklarını hissetmek, bahsetmek gerçekliktir. 

Ben bugün pazardaydım. Bazı gerçekleri topluma aktarmak istiyorum.

'Türkyie'ye sermaye akışı neredeyse durdu sıfır noktasında. Bu kadar kötü durumda Türkiye ekonomisi hatta tersine sermaye akışı başladı. Son 2 ayda dövizde yaklaşık yüzde 10'luk artış ve bunun baskısı birçok fiyat ve zam artışlarını kapımıza getirmiş durumda. Ekonomik krizi politik krizle bugünlerde bütünleşiyor. Sürecin çözümüne değil kriz çıkararak krizi unutturmak peşinde. 1 yılda toplam işsiz sayısı 1 milyon 259 bin artış gösterdi. 1 yılda işsiz sayısına eklenen kişi sayısı 1 milyon 259 bin kişi. Resmi veriler bunlar. İşsizlik oranı 3.9 puan daha artarak yüzde 14.7'ye çıktı. 5 milyona doğru giden işsiz sayısına sahip Türkiye.

Çok önemli bir hususu açıklayacağını düşündüğümü Sayın rakibimiz (Binali Yıldırım) 2 saat boyunca somut bir delili size anlattı mı? Ben anlattıklarından bir şey anlamadım. Acelecilik yaptı diyor benim için ama rakibimiz tam bir yıldırım hızıyla 3 bin 870 oyla seçimi ben kazandım dedi. Acelecilik. Görmemişlik yaptı diye beni suçluyor Allah aşkına seçimden yarım gün sonra tüm İstanbul'a gönül belediyeciliği kazandı diye afiş asan ben olsaydım görmemiş olurdum. Görmemişlik neymiş milletimize buradan sormak istiyorum onlar daha iyi anlarlar. Sayın Cumhurbaşkanı tek başına afiş assaydı bunu ifade edebilirdi de Sayın Yıldırım niye fotoğrafının konmasına izin verdi onu anlamış değilim.''

“Hiçbir Şekilde Taşıma, Hayali Seçmen Yoktur”

Bu konularla ilgili yaptığı açıklamalardan hiçbir bir şey anlamadığım rakibimizin anlatmak istediklerine ben katkı sunacağım. Ama şunu söyleyeyim, sayın Yıldırım'ın bıkkınlığı aslında bugün ekranlardan her şeyi anlatıyor. Kendi iddialarını bile anlatamaması bıkkınlığın bir göstergesidir. Üç başlıkla hile ve usulsüzlük olduğunu iddia ediyorlar. 1- Sayımdan kaynaklanan usulsüzlük iddiası, 2- Seçmen listelerinden kaynaklanan usulsüzlük iddiası, 3- Sandık kurulundan kaynaklanan iddialar. Seçmen listeleriyle ilgili iddialar seçim öncesi dönemine aittir. Sayın Bakanlar 'Türkiye dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahiptir' diye açıklama yaptılar. Hiçbir şekilde taşıma, hayali seçmen yoktur diye ulusa seslendiler ve teminat verdiler. Bizim tüm kaygılarımızın birçoğunu reddettiler İstanbul'da.

 

“Bu İddialar Seçimi Kaybettikten Sonra Uyduruluyor”

Sayın rakibimizin özellikle bu konuları dile getirmiş olması, seçim öncesi hiçbir işlem yapmaması, seçimden sonra bunları tek tek açıklama ve buradan bir şeyler elde etme çabasını anlayabilmek mümkün değil. Bu iddiaların seçimi kaybettikten sonra uydurulup üretildiğidir. Seçimi kaybettik, ne uydururuz, buradan tutturabilir miyiz demenin karşılığıdır. Ama iddia üretimine maalesef ve maalesef Büyükçekmece'de birçok kamu kişileri dahil edilmeye çalışılmış, rencide edilmiş emniyet mensuplarına ayıp edilmiştir. Suç ve suçlu yaratma çabası gösterilmiştir. AK Parti'nin sayımdan kaynaklanan usulsüzlük iddiaları. YSK bütün oylarının yeniden sayılmasını reddetti. İkna edici gerekçe ve kanıt olmadığı için tüm oyların tamamının yeniden sayılmasını reddettiğinden konu kapanmıştır.

“Kendi Mantığını Delil Zannediyor”

Sayın Yıldırım'ın seçimi mundar ilan etmesi, çok net söylüyorum hukuka saygısızlıktır. Hani hukuka saygı gerekirdi. Bana tavsiyede bulunuyor. Hani ağırbaşlı olmak gerekirdi i. Hani YSK'ya saygı duymak gerekiyordu. Hani devlet adamları bunu yapmayı gerektirirdi? Binali Bey'in neden geçersiz oylar benim lehime artmaktadır, yanlışlık varsa her iki adayın oyları aynı oranda artması gerekir, bu da gösteriyor ki, oylarımız sandıklarda iç edilmiştir diyor. Kendi mantığını, akıl yürütmesini kanıt ve delil zannediyor. Vay halinize! Reklam ajansınızla konuşun. Habire 'bas mührü ampule diye bir ilan yapmışlar. Geçersiz oyların birçoğunda oylar mühür olarak logonun üstüne basılmış. Bu sayı biraz az, onlarda biraz fazla. Buradan iç güdüsel olarak kendi akıl yürütmesiyle bunu delil kabul ederek bir şeyler aramanın ne kadar acizlik olduğunu halkımıza duyurmak istiyorum.

Maça Giderek, YSK Nasıl Baskı Altında Tutuluyor Anlamış Değilim

Açık söyleyeyim, az önce söylediğim delili kendi ifadeleriyle kendisi açıkladı aynı zamanda. Seçimde seçmenin ne şekilde oy kullandığını ve geçersiz oylara dönüştüğünü. Kaldı ki geçersiz oylar sayıldı. Efendim ben toplumu infiale sokuyormuşum. Ben topluma iyi mesajlar vermiyormuşum. Hatta İstanbul'u hareketlendiriyormuşum. Hareketlendirdiğim doğru, nereye gitsem binlerce insan etrafıma toplanıyor. Beni gülen İstanbullular gülümsüyor, vallahi billahi! Sayın Yıldırım'ı yemeğe, kahvaltıya davet ediyor. Hatta İstanbul'un üç güzide kulübü Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray maçına davet ediyorum. Beraber gidelim, orada ne olduğunu görsün. Yüksek Seçim Kurulu'nu maça giderek nasıl baskı altında tutarım anlamış değilim.

“Halkın İradesine Siz Organize Kötülük Yapıyorsunuz”

Seçimden sonra bazı bakanlarla toplantı yapıyorsanız işte o YSK'ya baskı anlamına gelebilir. Ben toplumu pozitif anlamda hareketlendirecek karakterim ama toplumun, bu güzel milletin, 16 milyon İstanbullunun kol kola olabilmesi, halay çekebilmesi, horon tepmesi konusunda hiçbir hareket yapmam, benim bildiğim hareketlilik bu. Bir de tırnak içinde 'organize kötülük' dedi. Vallahi billahi ben ruhumda hiç kötülük, ihanet, ihtiras, kin nefret gibi duyguları hiç bilmem. Ruhumda taşımadım Allah'a çok şükür. Bu duyguları hiç taşımayın mutlu olursunuz. Bunu nasıl uydurdular açık söyleyeyim, herhalde başkalarını kendileri gibi gören anlayış bunu söyleyebilir. Şu anda sizin yaptığınız halkın iradesine karşı organize kötülüktür arkadaş. Bu organize kötülükten vazgeçin. İnsanların canını sıkmayın.

Kamu Personeli

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.