DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2106019-0,13%
Kayseri
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan S- 400, Faiz ve Enflasyon Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan S- 400, Faiz ve Enflasyon Açıklaması!

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan faiz ve S-400 hakkında açıklama geldi. Erdoğan S- 400'ün Rusya ve Türkiye adına sonuna gelinen bir konu olduğunu ifade etti. Erdoğan S- 400 nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım yapabileceğine ihtimal vermediğini sözlerine ekledi..

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:25
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan S- 400, Faiz ve Enflasyon Açıklaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erdoğan yabancı basınla sohbet toplantısı gerçekleştirdi ve birbirinden önemli açıklamalara yer verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Faiz ve S-400 konusuna değindi ve Rusya, Türkiye ve ABD arasında yaşananları değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

S- 400 VE ABD YAPTIRIMLARI

Amerika'nın bir sıkıntısı var, bizim sayın Trump ile olan ilişkilerimiz çok çok farklı, ama sayın Trump'ın altındakilerle olan ilişkilerimiz çok çok farklı

 Dolayısıyla yaptırımların filan olacağına hiç mi hiç ihtimal vermiyorum… S-400 konusu bizim için ve Rusya için bitmiş bir iştir. Yani öyle zannediyorum ki önümüzdeki ilk 15 gününde teslimatlar başlayacak.

Teslimatların başladığı andan itibaren nereye yerleştirileceği aynı şekilde silahlı kuvvetli tarafından belirlenmiştir, oralara yerleştirilmek suretiyle bu süreci devam ettireceğiz”

NTAO VE PATRİOTLAR

“NATO içindeki şu ana kadar yaptığı bütün uygulamalarıyla NATO'nun bu kadar dayanışmacı ülkesini yaptırımlara tabii tuttuğu zaman Amerika bunu çok iyi düşünmesi lazım.

Bizim de kendimize has karşı yaptırımlarımız olacaktır, biz bunlara evet demeyiz. O günden bugüne kongre bunlara hep karşı çıktı, engelledi.

Şimdi Amerika bize Patriotları vermeyecek, -ki bu bir savunma füzesidir- ben kendi savunmamı halletmeyecek miyim? Bununla ilgili tedbirlerimi almayacak mıyım?

Bunun için herhalde bekleyecek halimiz yok Dolayısıyla Rusya'yla gayet uygun şartlarda S400'leri almış bulunuyoruz”

FAİZ HAKKINDA DEĞERLENDİRME

“Faiz bize zarar veriyor. Türkiye'nin çok dikkatli bir şekilde (yüksek faiz politikasından) bir dönüş yapması gerekli.Ben Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ifadesine katılıyorum.

Ama şunu çok açık net söyleyim tabi faiz politikalarına hele hele yüksek faiz politikasına karşıyım. Yüksek faiz politikalarına karşı olmamım en önemli sebebi şudur.

Yüksek enflasyonun bana göre en önemli sebebi yüksek faizdir. Yüksek faiz eğer aşağıya çekilmezse enflasyon da kesinle aşağı düşmeyecektir.

Benim tezim şudur: Enflasyonla faiz doğru orantılıdır. Faizi aşağı çekerseniz enflasyon aşağı düşer. Faizi yükseltirseniz enflasyon da yükselir.

Bakınız şu anda ABD Merkez Bankası (Fed) biliyorsunuz enflasyonu düşürme kararı aldı. Ama benim ülkemde malesef şu anda politika faiz %24..

Böyle bir şey olamaz. Onun için buraya kesin bir çözümü inaşllah kısa zaman içerisinde getireceğiz.

Çünkü bu faiz politikasından Türkiye'nin çok dikkatli bir şekilde bir dönüş yapması gerekiyor”

ENFLASYON ORANI

“Faiz bize zarar veriyor, benim düşüncem bu ama benim düşüncemi en yakınımdaki arkadaşlarımın bir çoğu paylaşmıyor.

Gerçek ortada olduğu halde enflasyon yükseldiği halde… Kendilerine bunu zaten yüksek enflasyonla ispatlamış olmamıza rağmen…

Ama tartışa tartışa bu işi çözeceğimize inanıyorum. Trump'ın mesela ABD'de faizin yüksek olduğunu, bunun düşürülmesi gerektiğini söylemesi gibi…

Japnyada, İsrail'de, AB üyesi ülkelerde faiz nerelerde biliyorsunuz. Peki bize ne oluyor da böyle yüksek politika faizi ile hareket ediyoruz?

Yüksek… Bu noktada faiz olduğu sürece o ülkede yatırım olmaz. Siz yüksek faiz uygularsanız yatırımcı o girişimci ruhunu uygulayamaz.

Bunu başardığımız andan itibaren, ben inanıyorum ki süratle bir yatırım atağı Türkiye'de başlayacaktır. Bu yatırım atağı ile birlikte istihdam da süratle artacaktır.

İstihdamın atmasıyla bir taraftan da üretim imkanı artacak, ihracatımız daha da artacak böylece büyüme de gelişmeye başlayacaktır.

Kur rejimi şartlara göre değişir öyle zaman olur ki sabit kur rejimi isabetli olur öyle bir zaman olur ki dalgalı kur rejimi o ülkenin şartlarında isabetli olur…

Biz şu anda dalgalı kur rejimi ile akışımızı devam ettiyoruz.”

Kamu Personeli

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.