DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2168249-0,78%
Kayseri
28°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
CHP’li Yıldırım Kaya, Öğretmenlerin şiddete maruz kalması ile ilgili çarpıcı rapor sundu

CHP’li Yıldırım Kaya, Öğretmenlerin şiddete maruz kalması ile ilgili çarpıcı rapor sundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Öğretmenlerin şiddete maruz kalması ile ilgili sunduğu rapora ilişkin olarak, yaptığı basın açıklamasında, “Kutuplaştırmanın, ötekileştirmenin, şiddetin dilini kullananlar nasıl bir toplum yarattıklarını görsünler. Öğretim görevlilerini, akademisyenleri, öğretmenleri hedef alan, değersizleştiren, söylemlerin sahipleri bu sizin eserinizdir.” dedi.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 21:55
CHP’li Yıldırım Kaya, Öğretmenlerin şiddete maruz kalması ile ilgili çarpıcı rapor sundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’ın öğrencisi tarafından öldürülmesine ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “Kutuplaştırmanın, ötekileştirmenin, şiddetin dilini kullananlar nasıl bir toplum yarattıklarını görsünler. Öğretim görevlilerini, akademisyenleri, öğretmenleri hedef alan, değersizleştiren, söylemlerin sahipleri bu sizin eserinizdir.” dedi.

Öldürülen akademisyen Ceren Damar Şenel’e rahmet,  ailesine, tüm sevenlerine ve eğitim emekçilerine baş sağlığı dileyen Kaya, “Akademisyenlere, ‘Ey aydın müsveddeleri, siz karanlıksınız karanlık. Aydın falan değilsiniz.’ diye seslenenler, yaşadığımız acılardan sorumlusunuz!” dedi. 
“Eğitim Emekçilerinin yaşadığı şiddet, Türk Eğitim-Sen tarafından 24 Kasım 2018 Öğretmenler Günü dolayısıyla yapılan ankette gözler önüne serilmişti.” diyen Kaya anket sonuçlarından çarpıcı verileri paylaştı. 

Öğretmenlerin yüzde 29.3’ünün okul ve okul çevresinde şiddet gördüğünü, öğretmene şiddet uygulayanların yüzde 67’sinin öğrenci ve velilerden oluştuğunu, şiddete maruz kalan öğretmenlerin yüzde 84.7’sinin şikayette bulunmadığını açıklayan Kaya, “Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 97.6’sı öğretmenlerin statü kaybı yaşadığını, yüzde 81.4’ü toplumda öğretmenlere yönelik küçümseyici ifadelerin arttığını düşünüyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın açıklaması şöyle:
“Mesleğini onuruyla yapmak isterken öldürülen, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’e rahmet, değerli ailesine, tüm sevenlerine ve eğitim emekçilerine baş sağlığı diliyorum.

Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’ın öğrencisi tarafından önce silahla ateş edilerek, sonrasında da bıçakla hunharca katledilmesi, öğretmene şiddetin geldiği boyutları gözler önüne sermektedir.
Kutuplaştırmanın, ötekileştirmenin, şiddetin dilini kullananlar nasıl bir toplum yarattıklarını görsünler. Öğretim görevlilerini, akademisyenleri, öğretmenleri hedef alan, değersizleştiren, söylemlerin sahipleri bu sizin eserinizdir.

Akademisyenlere, “Ey aydın müsveddeleri, siz karanlıksınız karanlık. Aydın falan değilsiniz.” diye seslenenler, yaşadığımız acılardan sorumlusunuz!
Gerekli tedbirleri almayan, hukuki düzenlemeleri yapmayan, eğitim emekçilerinin sessiz çığlığını duymayan yetkililer, sorumluluktan kaçamazsınız.
Eğitim Emekçilerinin yaşadığı şiddet, Türk Eğitim-Sen tarafından 24 Kasım 2018 Öğretmenler Günü dolayısıyla yapılan ankette gözler önüne serilmişti.
Şimdi sizlere o anketteki verileri yeniden hatırlatmak istiyorum. Görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duysun, susan diller konuşsun diye…

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 29,3’Ü OKUL VE ÇEVRESİNDE ŞİDDET GÖRÜYOR
Ankete katılan öğretmenlerin, yüzde 29.3’ü okul ve okul çevresinde şiddet gördüğünü ifade etmiştir.  Şiddete maruz kalan öğretmenlerin;
·         Yüzde 54’ü sözlü,
·         Yüzde 38.7’si psikolojik
·         Yüzde 7’si fiziksel
·         Yüzde 0.3’ü cinsel
şiddete uğradığını söylemiştir.
 

ÖĞRETMENE ŞİDDETİN YÜZDE 67’Sİ ÖĞRENCİ VE VELİLERDEN
Öğretmenler “Size kim şiddet uyguladı?” sorusuna;
·         Yüzde 67’si öğrenci ve veli
·         Yüzde 28.3’ü okul yöneticisi
·         Yüzde 3.5’i öğretmen
·         Yüzde 1.2’si de memur ve yardımcı personel
cevabını vermiştir.
ŞİDDETE MARUZ KALAN ÖĞRETMENLER ŞİKAYETÇİ OLMAMIŞ

Şiddete maruz kalan öğretmenlerin;
·         Yüzde 84.7’si şikayette bulunmamış
·         Yüzde 15.3’ü şikayette bulunmuş
Şiddet gören öğretmenler şikayet etmeme nedenlerini;
·         Yüzde 23.8’i gerekli görmediğim için şikayette bulunmadım
·         Yüzde 16.2’si telkin ve tavsiyeler nedeniyle şikayette bulunmadım
·         Yüzde 12.9’u korktuğum için şikayette bulunmadım
·         Yüzde 10.2’si şiddet uygulayan kişi özür dilediği için şikayette bulunmadım
·         Yüzde 36.9’u ise diğer nedenler
diyerek açıklamıştır
 

 

ÖĞRETMENE ŞİDDET UYGULAYANLARIN YÜZE 92’Sİ CEZA ALMAMIŞ
Şikayette bulunan öğretmenler, “Şiddet uygulayan kişi herhangi bir ceza aldı mı?” sorusuna;
·         Yüzde 92’si ceza almadığını
·         Yüzde 8’i ceza aldığını
söylemiştir.
ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 97.6’SI STATÜ KAYBI YAŞADIKLARINI DÜŞÜNÜYOR
Ankete katılan öğretmenlerin;
·         Yüzde 97.6’sı öğretmenlerin statü kaybı yaşadığını  
·         Yüzde 81.4’ü toplumda öğretmenlere yönelik küçümseyici ifadelerin arttığını
 düşünüyor.
Öğretmenlerin yüzde 99’u, eğitim emekçilerine yönelik şiddetin önlenmesi için caydırıcı nitelikte yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyor.  
Hepimizin ortak görevi eğitim emekçilerinin bu sesiz çığlığını duymaktır…”

 

KamuPersoneli.net

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.