DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2106036-0,17%
Kayseri
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Anadolu Ajansı Denetimi Bugünden İtibaren Cumhurbaşkanlığınca Yürütülecek

Anadolu Ajansı Denetimi Bugünden İtibaren Cumhurbaşkanlığınca Yürütülecek

Resmi gazetede yayınlanan kararnameye göre, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bundan sonra Anadolu Ajansı'nın faaliyet, bütçe ve örgütlenme denetimini yürütecek. Anadolu Ajansı ile yapılacak sözleşmede, AA yöneticilerinin atama yolları da belirlenecek. 31 Mart seçim gecesinde Anadolu Ajansı'nın , İstanbul’da seçim sonuçlarının belli olacağı kritik anlarda veri akışı kesilince kamuoyunun tepkisiyle karşılaşılmıştı.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 23:20
Anadolu Ajansı Denetimi Bugünden İtibaren Cumhurbaşkanlığınca Yürütülecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 14 sayılı İletişim Başkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde değişiklik yapıldı.
Söz konusu düzenlemeyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının görevlerini düzenleyen maddeye “kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanacak kurumsal iletişim standartlarını belirlemek” bendi de eklendi. 

Kararnameye göre, AA ile yapılacak sözleşmede, AA yöneticilerinin atanma yolları da belirlenecek.

Cumhurbaşkanlığı, AA'nun Faaliyet, Bütçe, Örgütlenme ve İnsan Kaynaklarında Yetkilendirildi
Yapılan değişiklikle ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı her yıl kendi bütçesinin Anadolu Ajansı bölümündeki ödeneği aşmamak üzere Anadolu Ajansı ile en çok 5 yıllık sözleşme yapmaya yetkili olurken, Anadolu Ajansı’nın faaliyet, bütçe, örgütlenme ve insan kaynakları yönetimi üzerinde denetim yetkisine de sahip hale geldi. Bu denetime ilişkin usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belirlenecek. Yapılacak sözleşmede Anadolu Ajansı yöneticilerinin atanma yolları da tanımlanacak.

Prof. Dr. Fahrettin Altun idaresinde yurt içinde ve uluslararası alanda Türkiye’nin iletişim ve tanıtım faaliyetlerini yöneten Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yetkileri arasında Basın İlan Kurumu’nun denetimi de bulunuyor. TRT de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının ilgili kurumu olarak faaliyet gösteriyor. 

Seçim Gecesi Ne olmuştu?

31 Mart seçim gecesinde Anadolu Ajansı'nın , İstanbul’da seçim sonuçlarının belli olacağı kritik anlarda veri akışı kesilince kamuoyunun tepkisiyle karşılaşılmıştı. AA saatler 23:23'ü gösterene kadar verileri güncel tuttu ancak oy farkı kritik bir noktaya gelmeye başladığı anda AA bir kez daha veri girişini durdurmuştu. Seçimden sonra günlerce Anadolu Ajansı'nın verileri nereden çektiği tartışıldı ve ve veri girişinin durdurulması olayına bir açıklık getirilmedi.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.