DOLAR 32,3150 0.29%
EURO 34,9719 0.34%
ALTIN 2.418,19-0,12
BITCOIN 2188802-0,87%
Kayseri
18°

AZ BULUTLU

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
ABD, Türkiye çelik ithalatına vergiyi yarı yarıya düşürdü!

ABD, Türkiye çelik ithalatına vergiyi yarı yarıya düşürdü!

Beyaz Saray'dan yapılan yazı açıklamada ABD'nin, Türkiye'ye çelik ithalatında uyguladığı yüzde 25 ek vergiyi kaldırdığı duyuruldu. Başkan Trump, bir önceki yılla kıyaslandığında Türkiye'den ithal edilen çelik ürünlerinde yüzde 48 azalma görüldüğünü ve toplam çelik ithalatında da yüzde 12'lik bir azalma olması sebebiyle Trump, söz konusu verginin yeniden yüzde 25 düzeyine indirildiğini ifade etti.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 23:48
ABD, Türkiye çelik ithalatına vergiyi yarı yarıya düşürdü!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Demir ve çelik ithalatçılarına müjdeli haber! Abd'nin çelik ithalatına koydu ek yüzde 25 vergi geri çekildi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Türkiye'den  yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde  25'e indirildiğini bildirdi. 

Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump'ın çelik vergisiyle ilgili son düzenlemesini yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Ek vergi demir-çelik piyasasını olumsuz etkilemişti
  
Trump, açıklamasında, ABD'nin Türkiye'den ithal ettiği çelik ürünlerine uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yeniden yüzde 25'e indirildiğini ifade etti.

Daha önce Türkiye'den ithal edilen çelik ürünlerine uygulanan yüzde 25'lik gümrük vergisinin neden yüzde 50'ye çıkarıldığını anlatan Trump, önceki yıla kıyasla Türkiye'den ithal edilen çelik ürünlerinde yüzde 48 azalma görüldüğünü belirtti.

ABD'nin toplam çelik ithalatında yüzde 12'lik azalma meydana geldi

Aynı şekilde toplam çelik ithalatında da yüzde 12'lik bir azalma olduğunu ifade eden Trump, bu sebeple artık söz konusu verginin yeniden yüzde 25 düzeyine indirildiğini bildirdi.

ABD yönetimi, 10 Ağustos'ta yaptığı açıklamayla, Türkiye'den yapılan çelik ithalatına uygulanan vergiyi yüzde 50'ye, alüminyum ithalatına uygulanan vergiyi de yüzde 20'ye çıkarmıştı.

Türkiye ise söz konusu kararın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu kaydederek, ABD'yi DTÖ'ye şikayet etmişti.

Türkiye GTS sisteminde çıkarıldı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye ABD ile  ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS)  kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye'nin çıkarıldığını bildirdi. 

ABD Başkanı Trump, yaptığı yazılı açıklamayla, Türkiye'yi GTS  programından çıkaran talimatnamesinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

4 Mart'ta Kongre'yi bu yönde bir niyeti olduğu gerekçesiyle  bilgilendirdiğini kaydeden Trump, ilgili bölümdeki gerekli düzenlemeyi yaparak  Türkiye'nin vergi muafiyetine tabi ülkeler listesinden çıkarıldığını kaydetti.

Türkiye'nin GTS programından yararlanmasını mümkün kılan ekonomik  seviyenin artık üstüne çıktığını vurgulayan Trump, söz konusu kararın 17 Mayıs  2019'dan itibaren geçerli olacağını belirtti.

ABD Başkanı Trump, 4 Mart'ta Kongreye gönderdiği mektupta, Türkiye'yi  Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından çıkarmak istediğini beyan etmiş,  bu kararına gerekçe olarak da Türkiye'nin artık “ekonomik açıdan gelişmiş  olması”nı göstermişti.

ABD'de 1974'te yürürlüğe giren ve Türkiye'nin 1975'te dahil olduğu GTS  programı kapsamında, uygun kriterleri taşıyan 121 ülkenin yaklaşık 4 bin kalem  ürünü Amerikan pazarına gümrüksüz olarak girebiliyor.

ABD'nin Türkiye'den GTS kapsamı ithalatında tarımsal ürünler, otomotiv  aksam ve parçaları, kıymetli taşlar ve mücevherat, plastik, makina ve  aksam-parçaları ön plana çıkıyor.

 

 

 

 

 

https://www.kamupersoneli.net/ekonomi/abd-turkiye-celik-ithalatina-vergiyi-yari-yariya-dusurdu-celik-h73742.html

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.