DOLAR 28,9480 0.22%
EURO 31,2612 0.12%
ALTIN 1.881,140,35
BITCOIN 12800626,07%
Kayseri

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Ücretlere Zam Yapıldı…

Ücretlere Zam Yapıldı…

Torba Teklifi TBMM'de Kabul Edilerek Yasalaştı! Yurt Dışı Çıkış Harcına Zam Geldi

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:54
Ücretlere Zam Yapıldı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Varlık Barışı'nı 6 ay uzatan düzenlemeyi kapsayan torba teklif Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre Merkez Bankasının yıllık safi kârının yüzde 20'sinin ihtiyat akçesine ayrılacağına hakkında hüküm kaldırıldı ve yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının harç ücretlerine zam yapıldı.

Ekonomi alanında önemli düzenlemeleri kapsayan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Bununla beraber şehir içi yolcu taşımacılığı yapan ve hasılatlarını elektronik ücret toplama sistemiyle gerçekleştiren mükellefler talepte bulunmaları durumunda gelir ve kurumlar vergisinin hesaplanmasında esas olan kazancı hakkında yeni yöntemden yararlanabilecekler.

Söz konusu mükelleflerin kazandığı hasılatın yüzde 10’u kazanç kabul edilecek gelir ya da kurumlar vergisi oranlarının uygulanacağı duyuruldu.

Ayrıca yurt dışı çıkış harcına zam yapıldı. 15 TL olan harç ücreti zamla beraber 50 TL oldu.

VARLIK BARIŞI UZATILDI

TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan torba teklifine göre varlık barışı süresi 2019 yılı sonuna kadar uzatıldı. Yurt dışında para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 31 Aralık 2019’a kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, bunları serbestçe tasarruf edebilecekler.

YURT DIŞI HARCI ZAMLANDI

Düzenlemeyle beraber yurt dışına çıkış yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına alınan harç miktarı ise 15 TL'den 50 TL'ye çıktı.

Ayrıca söz konusu miktarın 3 katına kadar çıkarılması için Cumhurbaşkanına yetki verilmektedir.

Harcın çıkış başına Cumhurbaşkanınca 15 liradan düşük bir miktar belirlenmesi halinde belirlenen miktar Toplu Konut İdaresine aktarılacak, kalan miktar genel bütçeye gelir kaydedilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.