DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 1572345-0,89%
Kayseri

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
class="rk">
Türk-İş’ten flaş asgari ücret hamlesi

Türk-İş’ten flaş asgari ücret hamlesi

Uzun zamandır asgari ücret ile çalışanların merakla beklediği asgari ücret belli olurken Bakan Selçuk'un asgari ücret rakamına ilk tepki Türk-İş'ten geldi. Türk-İŞ asgari ücreti kabul etmediklerini belirterek toplantıyı terk etti. Asgari ücret son dakika tüm gelişmeleri haberimizin detayında..

ABONE OL
Eylül 24, 2022 04:25
Türk-İş’ten flaş asgari ücret hamlesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzun zamandır asgari ücret ile çalışanların merakla beklediği asgari ücret belli olurken Bakan Selçuk'un asgari ücret rakamına ilk tepki Türk-İş'ten geldi. Türk-İŞ asgari ücreti kabul etmediklerini belirterek toplantıyı terk etti. Asgari ücret son dakika tüm gelişmeleri haberimizin detayında…

Son dakikaAsgari ücret belli oldu. Beklenen rakam sonunda açıklandı! Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk komisyon taarafından belirlenen rakamı açıkladı! İşte o gelişmeler…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısını bugün gerçekleştirdi. Komisyon tarafından belirlenen rakm 2020 yılı için net rakamı 2.324 TL olarak belirledi.

2019 YILINDA ASGARİ ÜCRET NE KADARDI?

2019 yılında, bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş olan asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

'İŞÇİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYİZ'

Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanı Selçuk yaptığı açıklamada;

Asgari ücret tespit komisyonumuzun ton son toplantısına hoşgeldiniz diyorum. Toplantımızın tüm çalışanlarımız ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Asgari ücret tespit çalışmaları beşer üyeyle temsil edildiği 15 üyeden oluşan bağımsız bir komisyon tarafından yapılmaktadır. Komisyonumuz ilk toplantısını 2 Aralık’ta yine bu salonda yapmıştı.

* Ben komisyon çalışmalarına sundukları değerli katkılardan dolayı Türk İş’e TİSK’e ve tüm kamu temsilcilerimize teşekkür etmek isterim. Biz her daim çalışmalarımızı istişare yoluyla, tüm tarafların görüşlerini göz önünde bulundurarak yürütmeyi önemsiyoruz. Sosyal adaleti pekiştirmeyi, işçilerimizi ve işverenleri birlikte korumayı, kayıtlı istihdamı artırarak çalışanlarımızın sosyal güvencesini sağlamayı, kaynaklarımızı da daha etkin kullanarak sürdürülebilir kalkınmayı temel önceliğimiz olarak görmekteyiz.

* 2002 yılında net 184 lirayı, 2019’da 2 bin 20 liraya yükseltmiş olduk. Reel olarak yüzde 142 artık sağlamıştık. Asgari ücreti konuşurken bizim hükümet olarak aldığımız her politikada herkese ulaşmayı da hedeflemekteyiz.

* Asgari ücreti belirlerken bu ücretin etkilemeyeceği tüm ekonomik dengeleri ve aynı zamanda toplumun tüm kesimlerini düşünmemiz gerekmekte. Bu sene de asgari ücret tespit komisyonumuz kararını oy çokluğuyla almış bulunmakta. Asgari ücret rakamlarını da açıklamak istiyorum. Asgari ücret brüt 2943 lira, net 2 bin 324,70 lira olarak belirlenmiştir. Evli ve üç çocuklu bir işçi için asgari ücret 2 bin 479 lira 21 kuruş oldu. 

* Beklenen yıl sonu enflasyon oranı yüzde 12 olarak ön görülmekteydi. Beklenen yıl sonu enflasyon oranının üç puan artış sağlayarak, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimizi sözümüzü tutmuş olduk. Bunu da belirtmek isterim.

ERDOĞAN “JEST YAPARIZ” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret görüşmelerine ilişkin, “İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız” ifadelerini kullanmıştı.

23 günde neler oldu? 

Bir işçiye gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür gibi gereksinimleri için en az düzeyde ödenen miktarın karşılığı asgari ücret için görüşmeler 2 Aralık’ta başladı.Asgari ücreti belirleyecek Tespit Komisyonu üç ayaktan oluşuyor: Hükümet tarafını temsil eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, işçi tarafını temsil eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve işveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK).Ancak bu yıl, 39 yıllık bir ilk yaşandı ve Türk-İş, asgari ücret konusunda Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile birlikte çalıştı.

2 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk başkanlığında düzenlenen ilk toplantıda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışma programı belirlendi.10 Aralık’ta Türk-İş’in ev sahipliğinde, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında basına kapalı olarak gerçekleşen ikinci toplantıda ise Bakanlık ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yetkilileri, ekonominin genel durumuna ve istihdama ilişkin verileri paylaştı.17 Aralık’taki üçüncü toplantıdan iki gün önce Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen), dört kişilik bir ailenin minimum geçim haddini 6 bin 859 lira 47 kuruş olarak açıkladı.Dört kişilik ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı beslenebilmesi için gerekli harcama kasım verilerine göre günlük 50 lira olarak belirlendi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 504 lira 65 kuruş olarak hesaplandı.Türkiye Kamu-Sen’in araştırmasına göre, kasım ayında dört kişilik ailenin asgari geçim haddi 6 bin 859 lira 47 kuruş, tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3 bin 388 lira 32 kuruş oldu.Türk-İş’in yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre ise dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 102 lira.Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 849 lira. Ülkenin dört bir yanında ise asgari ücret eylemleri yapıldı. 

MEVCUT 2020 ASGARİ ÜCRET RAKAMI 

2020 yılı için belirlenen net rakam 2.324 TL olarak belirlendi.

'TÜRK-İŞ: RAKAMI KABUL ETMİYORUZ!'

Türk-iş, açıklanan rakamı kabul etmeyerek toplantıyı terk etti. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, 2 bin 578 TL'den geri atmayacaklarını duyurmuşlardı. 

kamupersoneli.net

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.