DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2179221-4,92%
Kayseri
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Öğretmen Mülakatları Değişiyor mu?

Öğretmen Mülakatları Değişiyor mu?

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından Milli Eğitim Bakanlığına öğretmen mülakatlarında sorulan soruların cevap anahtarlarının hazırlanması ve başarı sağlayamayan adaylara itirazlar hakkında yol gösterilmesi hakkında öneride bulundu ve detayları paylaştı...

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:09
Öğretmen Mülakatları Değişiyor mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir öğretmen adayının mülakatta bütün soruları doğru cevaplaması halinde yeterli puan alamadığı ve bu nedenle atanamadığı gerekçe gösterilerek Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvuruda buluındu.

Bakanlığın gönderdiği bilgileri incelemeye alan Kurum, mülakata katılan her adaya “Sözleşmeli Öğretmen Sözlü Sınav Değerlendirme Formu”nda belirtilen beş konu başlığı değerlendirilecek şekilde, kapalı zarfta konular ve ağırlıklarına göre hazırlanmış dört soru yöneltildiğini belirledi.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, bu soruların hazırlanma kriterleri konusunda da KDK'yi bilgilendirdi.

İnceleme sonucunda kapalı zarflarda yer alan soruların, adayların kendileri tarafından seçilmesinin sağlandığını tespit eden Kurum, soruların cevaplarının komisyon üyeleri tarafından değerlendirilirken bütün gerekçelerin yazılı olarak kayıt altına alındığı sonucuna ulaştı.

Söz konusu sınavın usulüne uygun yapıldığına karar veren KDK, mülakatlarda yöneltilen soruların cevap anahtarlarının hazırlanmadığını belirledi.

KDK, Milli Eğitim Bakanlığına, sözlü sınavların nesnellik, tarafsızlık, şeffaflık, hesap verilebilirlik ilkelerine uygun yapılması amacıyla bundan sonra düzenlenecek sözlü sınavlar öncesi soruların cevap anahtarının hazırlanmasına, başarılı olamayanlara itiraz yollarının gösterilmesine ilişkin tavsiyede bulunulması kararı verdi.

Kamu Personeli

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.