DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22074940,32%
Kayseri
24°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor ! Bunu Yaparsanız Tazminatsız Kovulursunuz

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor ! Bunu Yaparsanız Tazminatsız Kovulursunuz

Çalıştığı iş yerinde mesai arkadaşının dedikodusunu yapan işçi tazminatsız bir şekilde işinden kovuldu. İşçi mahkemenin yolunu tuttu ve işçiye kötü haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme tarafından mesai arkadaşlarına iftira atan onların dedikodusunu yapan işçinin tazminatsız bir şekilde kovulmasının önü açıldı.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 01:52
Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor ! Bunu Yaparsanız Tazminatsız Kovulursunuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaklaşık bir buçuk yıldır çalıştığı işyerinde, Z.T. ve T.Ö. isimli çalışanların dedikodusunu yapmakla suçlanan işçi tazminat almadan kovuldu. İşçi ise bu durum karşısında işçi mahkemesine başvurdu. 

İşçi iş yerinde uyumlu biri olduğunu, iş akdinin İş Kanunu'nun 25/II-d. maddesi gereği feshedildiğini, ancak feshin haksız olduğunu kaydetti. İşyerinde konuşmanın dedikodu mahiyetinde olmadığını, işyeri çalışma barışını bozmadığını, işyerinde gruplaşmaların ve konuşmaların olmasının insanın doğası gereği olduğunu belirtti.

İşçi kendisinin haksız gerekçeler ile işten kovulduğunu bu sebeple kendisine kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesini talep etti.

Davalı işveren avukatı ise bazı iddialarda bulundu. Avıkat davacının, Z.T. ve sorumlu T.Ö. arasında duygusal bir ilişki olduğunu iddia ettiğini, Z.T.’ye hitaben “Amirin yalakası. Dost hayatı yaşıyorsunuz, seni onun için koruyup gözetiyor” demek suretiyle iftira atıp hakaret ettiğini belirtti. 

MAHKEME KARARININ DETAYLARI

Mahkeme tarafından bir karar alındı. Kararda şöyle denildi:

“İşçinin İş Kanunu’nun 25. maddesi kapsamında değerlendirilecek ağır sözleri, işçi, işverenin veya vekilinin tahrikleri sonucu söylemesi, geçerli fesih nedeni sayılmalıdır. Yapıcı ve objektif ölçüler içerisinde belirli bir uzmanlık alanı ile ilgili eleştiri ya da işletmedeki bozukluk ya da uygunsuzluklara ilişkin eleştiri söz konusu olduğunda geçerli fesihten bahsedilemez. Somut uyuşmazlıkta; dosyadaki bilgi ve belgelerden davacının iş arkadaşı kadın işçi Z.T.'ye 'amirin yalakası, dost hayatı yaşıyorsunuz, seni onun için koruyup gözetiyor' dediği, bunun ilgili olarak işverene verilen şikâyet dilekçelerinden anlaşılmaktadır.

Davacının, evli olan Z.T. ve T.Ö.'nün aralarında dost hayatı yaşadıklarına dâir dedikodular yaptığı ve bu hususun yönetime intikal ettiği anlaşılmaktadır. Davacının bu davranışı 4857 sayılı yasanın 25/II-D maddesi gereği iş yerinde başka bir işçiye sataşma olup, işverene haklı fesih imkânı vermektedir. İş akdi haklı olarak feshedilen davacının kıdem ihbar tazminatının reddi gerekirken kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın açıklanan sebepten dolayı bozulmasına oy birliğiyle karar verildi”

kamupersoneli.net

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.