DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21550250,23%
Kayseri
22°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Mansur Yavaş Hakkında Dava Açıldı!

Mansur Yavaş Hakkında Dava Açıldı!

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandığı açıklanan iddianame üzerine Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesince Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş hakkında avukatlık yaptığı döneme yönelik dava açıldığı duyuruldu. Yavaş'a açılan davada ise "görevi kötüye kullanmak", "kişilerin huzur ve sükununu bozmak" suçlarına yer verildi.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:20
Mansur Yavaş Hakkında Dava Açıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesi üzerine Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında dava açıldı.

Mansur Yavaş'ın avukatlık mesleğini icra ettiği dönemde bir senetle mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığı iddia edildi ve Mansur Yavaş'ın “görevi kötüye kullanmak”, senedi veren kişiye ise çok sayıda mesaj göndererek “kişilerin huzur ve sükununu bozmak” suçundan son soruşturma açılmasını karar verildiği duyuruldu.

KOVUŞTURMA İZNİ İSTENMİŞTİ

Necmettin Kesgin isminde bir kişinin Mansur Yavaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğu ve suçlamaların Yavaş'ın avukatlık dönemiyle alakalı olduğu nedeniyle Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünden kovuşturma izni talep edilmitşi.

Verilen soruşturma ve kovuşturma izinleri üzerine, dosya en yakın ağır ceza cumhuriyet başsavcılığı sıfatıyla Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiş, başsavcılık, iddianame düzenleyerek son soruşturma açılması talebiyle dosyayı Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesine yollamıştı.

Edinilen bilgiye göre, tarafların avukatlarının yazılı beyanlarını da alan mahkeme, Yavaş hakkında “son soruşturmanın açılmasına” karar verdi.

Kararda dosya kapsamında, Yavaş'ın, dava ve hukuki danışmanlık hizmetine istinaden verilen 29 Mart 2011 tarihli 600 bin ABD doları bedelli senet için Ankara 29. İcra Müdürlüğünde, alacağa istinaden teminat olarak verilen bedelsiz kaldığını bildiği 5 Kasım 2009 tarihli aynı bedelli senedin tahsili için de Ankara 8. İcra Müdürlüğünde takip başlattığının, bu suretle mükerrer tahsilat yapmaya çalıştığının belirtildiği ifade edildi.

Yavaş'ın böylece “görevi kötüye kullanmak”, müştekinin telefonuna çok sayıda mesaj göndererek de “kişilerin huzur ve sükununu bozmak” suçlarını işlediğinin iddia edildiği kaydedilen kararda, “delillerin Yavaş hakkında soruşturma açılması kararı verilebilecek nitelik ve yeterlilikte” olduğu belirtildi.

Mahkeme, kararını, yetkili ve görevli Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Karar üzerine Yavaş, mahkemede hakim karşısına çıkacak.

Kamu Personeli

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.