DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1573665-0,58%
Kayseri

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
class="rk">
KYK borçları silinecek mi? Üç isimden flaş teklif!

KYK borçları silinecek mi? Üç isimden flaş teklif!

KYK borçları milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor. 2020 yılına girilmesine az bir süre kala KYK borçları ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. CHP'li üç ismin imzasını taşıyan kanun teklifi Meclis'e sunuldu. 7 Ocak'ta açılması beklenen Meclis'te KYK borçları ile ilgili alınacak karar milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendirmesinden dolayı dikkat çekiyor.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 04:27
KYK borçları silinecek mi? Üç isimden flaş teklif!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye genelinde sayıları milyonları bulan KYK borçluları hakkında önemli bir gelişme yaşandı. KYK borçları silinecek mi? diye merak eden ve araştıranlar son dakika KYK gelişmelerini yakından takip ediyor. KYK borçları hakkında Meclis'e CHP'li Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç 'un imzasını taşıyan bir kanun teklifi sunuldu.

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Sunulan kanun teklifin gerekçesinde son yıllarda artan işsizlik ve hayat pahalılığı üniversiteyi bitiren öğrencilerin çoğunun işsiz kalmasına neden olduğu ve uzun süre iş bulamayan öğrenciler öğrenim kredisi borçlarını ödemekte zortanmakta olduğu aktarıldı. Ayrıca 300 bine yakın yurttaşımız öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altına girdiği aktarıldı.

Kanun teklifinin gerekçesinin devamında ise şu ifadeler yer aldı:
 
Eğitim tüm yurttaşlarımızın en temel hakkıdır. Üniversiteyi kazanan ve ailesinden uzak kentlerde eğitim-öğretimini devam ettiren öğrencilerin bu süreçte çeşitli desteklere ihtiyaçları bulunmaktadır. Ülkemizin ekonomik koşulları dikkate alındığında, aile bütçelerinin öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı açıktır. Ekonomik krizin derinleştiği bu dönemde, gençlerimiz beslenme ihtiyaçlarını bile karşı layamamaktadır. 
Üniversite çağları bireylerin geleceklerinin şekillendiği ve yaşamlarının kalan kısmını etkileyecek en temel kararların verildiği bir dönemdir. Bu nedenle gençlerimizin sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve doğru karar vermeleri için maddi manevi kaygı duymadıkları bir dönem geçirmeleri gerekmektedir. 

KYK BORÇLARI ÖDEMESİ İMKANSIZ!

Öğrenim kredisi aylık 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itiban ile 550 TL olarak ödenmektedir. Üniversite bitiminde TÜIK'in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle geri ödeme talep edilmektedir. Büyük çoğunluğu işsiz olan bireylerin 25-30 bin TL'yi bulan meblağları ödemeleri neredeyse imkansızdır. 

Iktidara yakın iş insanlarının batıklarının kamu bankaları eliyle kurtarıldığı, vergi borçlarının faizleriyle birlikte silindiği bir dönemde, sosyal devletin gereği olarak verilen eğitim desteklerine faiz yükü bindirilmesi kabul edilebilir değildir. 
Devletin görevi; öğrencilere verilen sınırlı desteklerden yanlış politikalar nedeniyle açık veren bütçeye kaynak yaratmaya çalışmak değil, geleceğimiz olan gençlere daha nitelikli eğitim ve eğitimlerine uygun istihdam ortamları oluşturmak olmalıdır. Gençlerine iş üretemeyen bir yönetimin, gençlerinden faiz yükü bindirilmiş öğrenim kredisi tahsil etme çabası sosyal devlet ilkesine aykırıdır. Kanun teklifi ile üniversiteyi bitiren gençlerimizin yeni bir yaşam inşa ederken zorlanmamaları, devletin sa eğitim desteğinin, içeriğine uygun şekilde sUrdürülmesine katkı sağlamalar a verecek bir sistemin kurulması öngörülmektedir. 

kamupersoneli.net

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.