DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 34,9160 -0.77%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 2183998-1,94%
Kayseri
°

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Köprü kaçak geçiş cezalarına af geldi!

Köprü kaçak geçiş cezalarına af geldi!

Binlerce kişiyi ilgilendiren af kararı geldi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden yasak olduğu halde geçen araçlara uygulanan cezalara af geldi. 12 Haziran'a kadar kaçak geçen araçlar ceza ödemeyecek. Kesilen cezalar ağustos sonuna kadar başvurulması durumunda eylül sonuna kadar iade edilecek. Arabasını hurdaya verip yeni araç satın alacak vatandaşlara 10 bin TL olan hurda desteği 15 bin TL'ye çıkarıldı.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:18
Köprü kaçak geçiş cezalarına af geldi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçmesi yasak olduğu halde geçen ve ceza yazılan araçlara af geldi. Af, 12 Haziran'a kadar olan geçen araçların cezaları için gerçerli olacak. Kesilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerden tahsilat yapılmayacak. Tahsil edilen tutarlar, ağustos sonuna kadar başvurulması halinde eylül sonuna kadar iade edilecek. Hurda araç desteği ise 10 bin TL'den 15 bin TL'ye çıktı.

ÖTV indirimi

Yasa kapsamında, 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, TIR çekicisi cins araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden ÖTV'nin terkin edilecek üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldı. 

1 Ocak 2019’dan kanunun yürürlüğe girdiği bugüne kadar geçmesi yasak olmasına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçen araçlara idari para cezası uygulanmayacak. Af, 12 Haziran'a kadar olan geçen araçların cezaları için gerçerli olacak. 

Hurda desteği 15 bin TL'ye çıktı

Yasayla 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, tır çekicisi cins araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden ÖTV’nin terkin edilecek üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldı. Yasaya göre Bulut Eğitim Vakfı tarafından İstanbulGalata Üniversitesi adıyla vakıf üniversitesi kuruluyor. Üniversite, diş hekimliği, sanat ve sosyal bilimler, spor bilimleri fakülteleri, meslek yüksekokulu, lisansüstü eğitim enstitüsünden oluşacak. Kanunla, TRT’de çalışan memur ve kadro karşılığı sözleşmeli personele uygulanacak disiplin cezaları, disiplin cezasını gerektiren durumlar ve disiplin işlemlerinin uygulanma esasları da belirlendi. TRT’de Disiplin Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu oluşturuldu. MTA Genel Müdürlüğü, uhdesindeki ruhsatları bölerek, aynı alan için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden birden fazla yeni ruhsat talep edebilecek. Genel Müdürlük, MTA adına yeni ruhsatlar düzenleyebilecek.

 

Kamu Personeli

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.