DOLAR 28,9395 0.19%
EURO 31,2434 0.07%
ALTIN 1.881,070,35
BITCOIN 12636314,78%
Kayseri
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

X
KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN TARİHLE GELECEĞİ BÜTÜNLEŞTİREN

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN TARİHLE GELECEĞİ BÜTÜNLEŞTİREN

Kocasinan Belediyesi, Erkilet Mahallesi’nde bulunan 8 asırlık tarihi Hıdırellez Köşk’ünde restorasyon çalışmalarına başladı.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 02:09
KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN TARİHLE GELECEĞİ BÜTÜNLEŞTİREN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN TARİHLE GELECEĞİ BÜTÜNLEŞTİREN ÇALIŞMA

Kocasinan Belediyesi, Erkilet Mahallesi’nde bulunan 8 asırlık tarihi Hıdırellez Köşk’ünde restorasyon çalışmalarına başladı.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar'ın  ‘Benzersiz Şehirler’ konu başlığıyla daha önce açıkladığı; Hıdırellez Gök Gözlem Evi Projesi hayata geçiyor. Proje kapsamında Hıdırellez Köşk’ündeki restorasyon çalışmalarına başlandı. Gök Gözlem Evi haline dönüştürülecek olan tarihi yapı, eşsiz şehir manzarasıyla da dikkat çekiyor. Tarihi ve kültürel eserlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için her türlü gayreti gösterdiklerini belirten Başkan Çolakbayrakdar, bir yandan yenilikçi belediye anlayışıyla kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürerek, Kocasinan’ın yaşam kalitesini yükselttiklerini, diğer yandan ise tarihi yapılara sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktardıklarını ifade etti. Başkan Çolakbayrakdar, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi; “Yapımı 1241- 1242’lı yıllara ait olan Hızır İlyas Köşkü diye bilinen tarihi mekanı, restore ederek günümüze kazandıracak ve bizden sonraki kuşaklara da kültür mirası olarak bırakmış olacağız. Kocasinan Belediyesi olarak birçok alanda yaptığımız çalışmalardan bir tanesi de tarihi ve kültürel eserlerin günümüze kazandırılması için yapılan çalışmalardır. Tarihi yapıyla ilgili çalışmamız da geçmişimizi geleceğe taşıma adına yapmış olduğumuz önemli çalışmalardan bir tanesidir. Gök Gözlem Evi haline dönüştürülecek olan tarihi yapıda geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirilmesine katkı sağlayacağız. Aynı zamanda astronomi ve uzay bilimi alanında bilgi donanımı olarak dünya ile rekabet edebilecek düzeyde gençler yetiştireceğiz. Yavrularımızın geleceği için, huzurlu ve mutlu olmaları adına var gücümüzle çalışmaya bundan sonra da devam edeceğiz.”

Başkan Çolakbayrakdar, yapılan çalışmaların Kayseri’ye ve Kocasinan’a hayırlı olmasını temennisinde bulunarak sözlerini noktaladı.

HIDIRELLEZ KÖŞKÜ

13. yüzyıl Selçuklu dönemi eseri olan Hıdırellez’i Köşkü, Anadolu Selçuklu Sultanı 2'nci Gıyasettin Keyhüsrev tarafından Hıdırellez Tepesi’ne büyük bir tümülüsün üstüne yaptırılmıştır. Av köşkü olarak planlanan yapı bazı kaynaklara göre şifahane olarak kullanılmıştır. Şehre hakim bir konumda bulunan yapıda; hol, mescit, eyvan ve bir mutfak bulunmaktadır. Ayrıca yapı, kesme taş duvar örgüsü ile inşa edilmiştir ve duvarlar yığma tekniğiyle yapılmıştır. Kocasinan Belediyesi tarafından restore çalışmalarına başlanan yapı, Gök Gözlem Evi olarak vatandaşların hizmetine sunulacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.