DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21567670,26%
Kayseri
22°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
(KDK) Emekli Maaşı Haczi Hakkında Tavsiye

(KDK) Emekli Maaşı Haczi Hakkında Tavsiye

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından vergi borcu nedeniyle emekli maaşının üçte birinin kesilmesi hakkında şikayette bulunan vatandaşı haklı buldu ve tavsiye kararı verdi. İşte Kamu Denetçiliği Kurumunun milyonları ilgilendiren maaş kesintisi kararı...

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:28
(KDK) Emekli Maaşı Haczi Hakkında Tavsiye
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir kişi vergi borcu nedeniyle emekli maaşının üçte birini kesen Gelir İdaresi Başkanlığını Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) bildirdi. Kamu Denetçiliği Kurumu ise vatandaşı haklı buldu ve emekli maaşı haczinin kaldırılmasını, yapılan tüm kesintilerinin iade edilmesi hakkında tavsiyede bulundu.

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından yapılan açıklamada ise İzmir'de yaşamına devam eden ve kapatmış olduğu iş yerinden dolayı vergi borcu bulunan bir kişinin 2004 yılınan kalan borçlarına karşılık emekli maaşının üçte birinin kesintiye uğratıldığı bildirildi.

EMEKLİ MAAŞI HACZİ

Söz konusu 5510 sayılı Kanun kapsamında göre 2008 ile 2009 yıllarınd ki aylık ve ödeneklerin takiplerinin yanı sıra tahsili gereken alacaklar ile beraber nafakalar haricinde haczedilemeyeceği ayrıca haczedilmesine hakkında taleplerin ise borçlu kişinn izni alınarak yapılabilmesi hükmü uygulanmaktadır.

Yasada yapılan değişiklik nedeniyle İzmir'li kişi 2009 yılında Emekli Sandığı İzmir Bölge Müdürlüğüne başvurarak maaşında yaşanan haciz kesintisinin kaldırılması talebinde bulundu. Emekli maaşı haczi kaldırıldı ve vatandaş borcunu yapılandırarak ödedi.

 

Ancak 2011 yılında vatandaş vergi borcundan dolayı taksit ödemesinde zorlandı ve vergi dairesi ise banka hesaplarına ve babasından miras taşınmazlara haciz uyguladı.

KDK KARARINI AÇIKLADI

Bunun yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı ise borcu olan vatandaşın maaşını tekrar kesmeye başladı ve vatandaş ise itirazda bulunarak dilekçe yazdı ancak dilekçe reddedildi.

KDK'ye başvuru yapan kişi maaşının kesilmesinin hukuki açıdan uygun olmadığını belirtti ve KDK başvuruyu inceledi ve idareden belgeleri talep etti. Yapılan incelemelerde vatandaşı haklı bulan KDK mekli maaşındaki kesintinin borçlunun izni olmadan gerçekleştirildiğinin belirlendiğini açıkladı.

Bu sebepten dolayı KDK ise Gelir İdaresi Başkanlığına, vatandaşın maaşındaki haczin kaldırılması, yapılan kesintilerin anaparasının şikayetçiye iade edilmesi yolunda tavsiye kararı sundu.

 

Kamu Personeli

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.