DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21975003,47%
Kayseri
24°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
KAHRAMANMARAŞ ATA SPORU’NA SAHİP ÇIKIYOR

KAHRAMANMARAŞ ATA SPORU’NA SAHİP ÇIKIYOR

Ata Sporu Güreş’in gelişmesi ve kalkınması adına çeşitli organizasyonlara imza atan Geleneksel Spor Dalları Federasyonu As Başkan Şahin Hopur, Kahramanmaraş’ın ata sporu güreşe olan ilgisinden memnun olduklarını söyledi.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 02:09
KAHRAMANMARAŞ ATA SPORU’NA SAHİP ÇIKIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ata Sporu Güreş’in gelişmesi ve kalkınması adına çeşitli organizasyonlara imza atan Geleneksel Spor Dalları Federasyonu As Başkan Şahin Hopur, Kahramanmaraş’ın ata sporu güreşe olan ilgisinden memnun olduklarını söyledi.
Her yıl olduğu gibi bu yılda şalvar güreşiyle Kahramanmaraş’ın adına Türkiye’ye duyular Geleneksel Spor Dalları Federasyonu As Başkanı Şahin Hopur, Hartlap, Tekir, Elbistan ve Dulkadiroğlu’nda düzenlenen güreşlere binlerce kişinin kaldığını söyledi.
Kahramanmaraş’tan sayısız şampiyonlar yetiştiğini aktaran Hopur, bu tür organizasyonlarla yeni şampiyonların yetişmesi için alt yapı sağladıklarını belirtti. Hartlap, Tekir, Elbistan ve Dulkadiroğlu’nda yapılan güreşlerin tarihi geçmişi olduğunu da dile getiren Hopur, bu organizasyonları yapmayı sürdüreceklerini dile getirdi.
YENİ ŞAMPİYONLARIN TAKİPÇİSİ VE DESTEKÇİSİYİM
Şampiyonların yerine yeni şampiyonlar yetiştirmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Eroğlu, “Biz büyük bir ecdadın torunlarıyız, onların sözlerini yere düşürmemek için bundan önce Mehmet Esenceli’ler, Yaşar Doğu’lar, Ahmet Ak’lar, Metin Kaplan’lar, kardeşim Harun Doğan ile birlikte Atatürk’ün sözlerini aklımızdan çıkarmadan büyük Türk milletine hizmet etmeyi bir gaye bildik ve bugünlere geldik. Tarihi ve kültürüyle önemli bir şehir olan Kahramanmaraş, aynı zamanda bir pehlivan yatağıdır. Büyüklerde 8 defa Avrupa ve dünya şampiyonu çıkarmış, olimpiyat madalyası kazanmış bir şehrimizdir Kahramanmaraş. Şuan da Kahramanmaraş’ta başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Güreş İhtisas Kulübü’müz, SGK Spor Kulübümüz ve birkaç tane daha kulübümüz var. Bu kulüpleri ayakta tutmak, yaşatmak ve desteklemek bizim görevimiz. Bugün bırakan bir sporcu kardeşimizin yerine yenisini koymak bizim millet olarak, siyasiler olarak, şampiyonlar olarak görevimiz. Çünkü bırakanların yerine yenisini koymazsak, aslında millet olarak geleceğimiz tehlike altındadır. Çok şükür bugün Rıza Kayaalp, Taha Akgül gibi şampiyon kardeşlerimiz daha minderden inmeden, bu ülkenin Cumhurbaşkanı telefonla arıyor. Yarın bir gün bana ‘Şeref yerine bıraktın, Kahramanmaraş’ta bayrağı kime teslim ettin’ derse biz ne yapacağız. Bundan dolayı bizim sorumluluğumuz ve görevimiz ağır. İnşallah, bu güreşi yapma nedenimiz de, yeni şampiyonlar çıkar, onlar kendilerini burada gösterirler diye başta Geleneksel Spor Dalları Federasyonumuz Asbaşkanı, Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız ve tüm ekibi olmak üzere, en önemlisi şehrimizin siyasilerine maddi ve manevi desteklerinden dolayı, bu ülkenin bayrağını dalgalandıran bir şampiyon olarak teşekkür ediyorum” dedi.
GÜREŞ YAPMAK TÜRK'ÜN KANINDA VAR
Hopur, törende yaptığı konuşmada, yarışmaları yüksek izleyici ve sporcu katılımıyla gerçekleştirdiklerini belirtti. Son zamanlarda şalvar güreşine vatandaşlardan ciddi destek olduğunu, bunun da spor adamı olarak kendilerini sevindirdiğini dile getiren Hopur, şöyle devam etti: “Genelsel spor dallarına ciddi bir ilgi var. Eskiye bir özlem başladı. Daha doğrusu geleneklerimizi özledik. Sporun hepsi bizim. Hepsi de çocuklarımızın yapması gereken branşlarımız. Ata yadigarı olan bu sporlara gençlerimizin ilgisi çok büyük derecede arttı. Bunun sebebi de bu iş bizim özümüzde var. Ata binmek, ok atmak ve güreş yapmak Türk'ün kanında var, özünde var. Öze dönüş başladı. İnşallah daha güzel olacak.”
GÖÇEBE OYUNLARI 2020 TÜRKİYE’DE
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Aba Güreşi ve Şalvar Güreşi Asbaşkanı Şahin Hopur, törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleriyle 50 yıldır Kırgızistan ve Kazakistan'da yapılan Dünya Göçebe Olimpiyatları'nın 2020'de 120 ülkenin katılımıyla İstanbul'a alındığını belirtti. İstanbul'da yapılacak olan Dünya Göçebe Oyunları'nın Türk güreşi için önemine dikkat çeken Hopur, şunları kaydetti: “İlk defa 5 bin yıllık tarihi olan Orta Asya'dan çıkıp en son Kahramanmaraş'ta, Hartlap'ta, Bertiz Boyalı'da ve Göksun'da devamını getiren şalvar güreşimiz, 2020 Göçebe Olimpiyatları'nda 120 ülkenin katılacağı güreş olarak yer almıştır. Bundan sonra şalvar güreşi sadece Bertiz ve Kahramanmaraş'ta değil dünyanın her yerinde herkesin yapabileceği spor branşı haline gelecektir.”
Hopur, geleneksel sporlara destek veren herkese teşekkür etti.
HARTLAP’TA ER MEYDANI DOLDU TAŞTI
Onikişubat ilçesi Hartlap Mahallesi'nde düzenlenen müsabakalara Türkiye'nin farklı illerinden 550 sporcu katıldı. Güreşçilerin kısa şalvar giydiği müsabakalar kıran kırana geçti. Çekişmeli geçen mücadelelerin ardından finalde rakibi Enes Bandırma'nın sakatlanması üzerine Anıl Kılıçsallayan hükmen galip gelerek başpehlivan oldu.  Şampiyonada ayrıca 30 kiloda Ozan Datlı, 35 kiloda İsmail Hakkı Tarakçı, 40 kiloda Ekrem Arslan, 45 kiloda Ekrem Odabaş, 50 kiloda İsmail Söyler, 55 kiloda Yavuzhan Karadoğaner, 60 kiloda Mehmet Yüce, 65 kiloda Ali Çam, 70 kiloda Akşemsettin Teke, 75 kiloda Hasan Kaya, 80 kiloda Nuri Temur ve 85 kiloda Mahmut Bulut birinciliğe ulaştı.
TEKİR GÜREŞE SUSAMIŞ
Onikişubat ilçesi Tekir Mahallesi'nde düzenlenen müsabakalara Türkiye'nin farklı illerinden 565 sporcu katıldı. Güreşçilerin kısa şalvar giydiği müsabakalar kıran kırana geçti. Çekişmeli geçen mücadelelerin ardından finalde rakibi Adem Uzun'u yenen Enes Bandırma, başpehlivan oldu.
Şampiyonada ayrıca 30 kiloda Ozan Datlı, 35 kiloda Emre Çiftçi, 40 kiloda Ekrem Arslan, 45 kiloda Uğurcan Şahin, 50 kiloda Bayram Esendere, 55 kiloda Yavuzhan Karadoğaner, 60 kiloda Mehmet Çam, 65 kiloda Ali Çam, 70 kiloda Ertuğrul Kahveci, 75 kiloda Ömer Çomruk, 80 kiloda Ahmet Furkan Kara, 85 kiloda İsmail Bulut birinciliğe ulaştı.
ELBİSTAN ŞALVAR GÜREŞİNİ ÖZLEMİŞ
Elbistan Çim Futbol Sahası'nda oluşturulan alanda gerçekleştirilen organizasyonda 28'i Azerbaycan, Gürcistan ve İran'dan olmak üzere 543 güreşçi mücadele etti. Çekişmeli geçen final müsabakasında Kahramanmaraş bölgesinden Muhammet Enes Bandırma ile Hatay bölgesinden Ömer Yavaş karşılaştı. Normal sürede kazanan çıkmazken, Muhammet Enes Bandırma altın puanla başpehlivanlığa ulaştı.
Organizasyonda 30 kiloda Ercan Şahin, 35 kiloda Kahraman Eski, 40 kiloda Veysi Kaplan, 45 kiloda Uğurcan Şahin, 50 kiloda Bayram Esendere, 55 kiloda Yunus Emre Ok, 60 kiloda Berkay Bağ, 65 kiloda Halil İbrahim Çınar, 75 kiloda Hamza Duman ve 75 kilo üstünde Abdullah Sözcü birinci oldu. Bu yıl ikincisi organize edilen festival kapsamında yapılan geleneksel okçuluk müsabakalarında ise 8-11 yaş (Çayan bala) grubunda Ali Çolak Kadıoğlu, 12-14 yaş (Ediz bala) grubunda Polat Yıldız, 15-17 yaş (Genç alp) grubunda Tuna Kargın, 18 yaş üstü (Baturalp kadın) grubunda Nükhet Kargın ile erkek grubunda Melih Özdemir birinciliği elde etti.
ŞAMPİYONLAR DEREKÖY’DE BULUŞTU
Türk güreşine damga vurmuş isimlerin yetiştiği Dereköy Er Meydanı’nda düzenlenen Şampiyonlar Şeref Eroğlu Güreş Turnuvası’nın bu yıl 6’ıncısı gerçekleştirildi. Dulkadiroğlu Belediyesi ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ortaklığıyla düzenlenen güreş turnuvasına 570 sporcu katıldı. Rakibi Ömer Yavuz’u yenerek kürsüye çıkan Halil Hopur’un baş pehlivan seçildiği turnuvada kıran kırana mücadeleler güreş severleri adeta mest etti.

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.