DOLAR 32,5903 0.35%
EURO 34,8758 0.38%
ALTIN 2.499,430,62
BITCOIN %
Kayseri
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
İşsiz Annelere Maaş Harçlık Ödemesi Nasıl Alınır?

İşsiz Annelere Maaş Harçlık Ödemesi Nasıl Alınır?

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından işsiz annelere günlük 80 Türk Lirası ödeme yapılmaktadır ve İşte Anne Projesi kapsamında belirli şartları sağlayan anneler ödemelerden yararlanabileceklerdir. İşte Anne projesi sayesinde mesleği olmayan, mesleği olan ancak iş bulamayan, meslek tecrübesi olmayan ve iş niteliğine sahip olmayanlara yardımcı olmak. Bu nedenle başvuru şartlarına uygun olanlar Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden harçlık ödemesi alabileceklerdir...

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:19
İşsiz Annelere Maaş Harçlık Ödemesi Nasıl Alınır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işte anne projesi sayesinde vatandaşlara günlük 80 Türk Lirası ödeme yapmaktadır ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kadın istihdamının artması adına  İşte Anne Projesi detaylarını açıkladı.

Kadın istihdamının korunması ve artırılması kapsamında, iş meslek niteliklerinin kazanılmasına, işsizlik oranlarının azaltılmasına yönelik olarak  Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği ile düzenlenen eğitim meslek kursları ile işbaşı eğitim programları Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından gerçekleştirilmektedir…

İŞSİZ ANNELERE MAAŞ HARÇLIK ÖDEMESİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

İşte anne projesi sayesinde işsiz annelere maaş harçlık ödemesi almak isteyenlerin 0-15 yaş arasında çocukları olması gerekiyor ve projenin devam etmesi durumunda çocuk 15 yaşına girerse proje sona ermeyecektir.

0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınlar çocuklarına sahip oldukları belge ile başvuru yapmak zorundalar.

Ancak kadınların evlatlık edindiği çocuklar için bu destekten yararlama hakkına sahip değildir…

Diğer yandan proje ise en az yüzde elli istihdam garantili mesleki eğitim kursları (MEGİP dâhil) ile uygulanmaktadır.

Söz konusu uygulama 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren hizmete dahil edilmiştir ve başvuru yapmak isteyenler kendilerine en yakın Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) şubesine giderek yardım talep edebilecektir…

Projeden faydalanacak kadınların ilerleyen süreçte en az yüzde elli istihdam garantili mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarına yönlendirileceği açıklandı.

USUL VE ESALAR

Türkiye İş Kurumu tarafından işsiz annelere maaş harçlık ödemesi hakkında yapılan açıklamada ise;

“Türkiye İş Kurumu (Kurum) tarafından istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere düzenlenen aktif işgücü hizmetleri kapsamında usul ve esasları Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği  (Yönetmelik) ile belirlenen mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları uygulanmaktadır. 

100 Günlük Eylem Planı ile hayata geçirilmesi öngörülen eylemlerden birisi olan “Kadın İstihdamının İşte Anne Projesi İle Desteklenmesi” eylemi kapsamında Kurumumuz tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına katılması uygun bulunan ve belirlenen gruplar içerisinde yer alan kadınlara, kursa veya programa devam ettikleri günler için Kurum Yönetim Kurulunca belirlenen tutarda kursiyer veya katılımcı zaruri gideri ödenmesi öngörülmüştür.

Bu usul ve esasların amacı, yukarıda belirtilen uygulamalara ilişkin açıklamalarda bulunmaktır.” ifadeleri yer almaktadır.
 

 

 

Kamu Personeli

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.