DOLAR 28,9476 0.21%
EURO 31,2657 0.14%
ALTIN 1.882,660,43
BITCOIN 12781075,80%
Kayseri

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
İki bakanlık protokol imzaladı!

İki bakanlık protokol imzaladı!

Türkiye’de üniversite mezunlarının çoğunluğu oluşturduğu işsizler ordusunda hükumet yetkilileri yeni bir adım atarak işsizlerin sayısını düşürmek için protokol imzaladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından imzalanan protokol kapsamında o okullardan mezun olan öğrenciler işsiz kalmayacak.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 02:03
İki bakanlık protokol imzaladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de milyonlarca üniversite mezunu işsiz bir şekilde iş arayışında. Üniversite mezunlarının çoğunluğunu oluşturduğu işsizler ordusunun  büyümesini engellemek isteyen iki bakanlık arasında protokol imzalandı.

İŞSİZLER ORDUSUNUN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü”nde  işsizler ordusunun büyümesinin önüne geçilecek.

200 OKULLA SEKTÖRE NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞECEK

“Geçen sene çalışmalara 11 okulla başlamıştık. Bu protokol dahilinde turizm meslek liselerini oteller le eşleştiriyoruz ve sektörün ihtiyacı olan öncelikli lisanların eğitimini veriyoruz. Lise 1. sınıfta İngilizce , lise ikinci sınıfta Rusça mecburi lisan, lise üçüncü sınıftan itibaren de Almanca, Fransızca, Çince ve Arapça dillerinden bir tanesi seçmeli olarak öğretiliyor. En az 3 lisan eğitimi alan bir öğrenci sektöre kazandırılmış oluyor. Yüksek sezon dediğimiz 20 Nisan-20 Ekim tarihleri arasında öğrenciler, eğitimlerin uygulamalı bölümlerini anlaşmalı otellerde alıyorlar. Öğrencilere oteller tarafından belli bir burs ve ücret veriliyor.” ” İfadelerini kullanan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “İlk 11 okulla başladığımız uygulama gayet başarılı oldu. Şimdi bu sayıyı, 2023'e kadar genişletme kararı aldık. 2020 itibarıyla 39, 2021'de bu sayı 100'e, 2022'de 150'ye ve 2023 itibarıyla 200 okula çıkarılacak. 200 okulla birlikte çok ciddi bir sayıda turizm öğrencisi sektörün ihtiyaçları doğrultusunda eğitilmiş olacak.”dedi.

 

TURİZM MESLEKİ EĞİTİMDE MOTOR SEKTÖRLERDEN BİRİSİ OLARAK GÖRÜYORUM

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, “Öğrencilerimizin gelecekte bu alandaki gelişmeleri gördüklerinde mesleki eğitime olan ilgilerinin çok daha artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz. Orta vadede mesleki ve teknik eğitimin, dijital ve yabancı dil becerileri gelişmiş öğrencilerimizle birlikte bir sıçrama yapacağına ilişkin somut kanıtlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Turizm sektörünü mesleki eğitimde motor sektörlerden birisi olarak görüyorum. Çünkü burada somut olarak hemen yol alma ve sonuca ulaşma imkanımız çok daha kolay.” İfadelerini kullandı.

OKULUNU BİTİRENLER İŞ SAHİBİ OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından imzalan “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü” ile öğrenciler okullarını bitirmelerinin ardından iş sahibi olacak. Böylelikle hem okulların işlevi artmış olacak hem de sektöre nitelikli eleman yetişmiş olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.