DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11485022,50%
Kayseri
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Geleceğin Meslekleri mi? Mesleklerin Geleceği mi?

Geleceğin Meslekleri mi? Mesleklerin Geleceği mi?

ABONE OL
Ekim 19, 2023 09:23
Geleceğin Meslekleri mi? Mesleklerin Geleceği mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba Değerli Dostlar,
Büyüyünce ne olacaksın? Sorusu hepimize sorulmuştur herhalde. Şuanda da çocuklara, gençlere aynı soruyu yöneltmeye devam ediyoruz:) Peki farklı dönemlerde sorulan aynı sorunun cevapları neler oluyor hiç düşündünüz mü? Hadi birlikte bakalım.
Aslında insanlık tarihinin başladığı ilk andan itibaren ihtiyaçlar, sosyokültürel değişimler, sanayi devrimi ve dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte çeşitlenen meslekler ortaya çıkıyor. Bizlerde kendi büyüdüğümüz dönemlerde ve sosyal çevremizde toplumsal ihtiyaçlar yönünde en çok öne çıkan meslekler ne ise onları olmak isterdik. Bazen hayallerimizde yapmak istediğimiz meslekleri, geleceğimizi garantiye almak söylemiyle tercih edilen mesleklere değişmek durumunda kalırdık. Bu sebeple de “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna toplumsal olarak en çok tercih edilen, gözde olan meslekleri söyler büyüklerimizin kocaman bir Aferin, benim kızım/oğlum …………..olacak takdiri ile mutlu olurduk. Ama belki de istenilen, kişilik özelliklerimize, yeteneklerimize uygun olan meslek hayali hep gönlümüzde yatardı. Şimdilerde kendi çocuklarımıza bu soruyu sorduğumuzda önce yetişkinler, anne babalar olarak bizler nasıl bir yanıt ve tepki verdiğimize bakalım. Doktor, mühendis, hukukçu, psikolog, sanatçı, sporcu, işletmeci, öğretmen, yönetici, tercüman, asker, polis, hemşire, diyetisyen, arkeolog, kameraman… Belki de bu meslek gruplarının dışında çok az duyduğunuz meslek isimleri. Çocuk hangisini söylediğinde biz nasıl cevap veriyoruz?
Anne babalar olarak çocuklarımız için gelecek kaygısı yaşıyor ve yaşam standartlarının iyi olması için çaba gösteriyoruz. Tüm bunları bu güzel niyetle yaparken bazen onların gerçekten ne istediğini göz ardı edebiliyoruz. Kendi gerçekleştiremediğimiz hayaller, ulaşamadığımız hedefler doğrultusunda onları yönlendirmeye çalışabiliyoruz. Herkesin aklında ise geleceğin meslekleri nelerdir? Sorusu dönüp dolaşıyor. Başlıyoruz istihdam sahası araştırmaya. Yapılan araştırmaların sonuçları ise şuan 12-13 yaş aralığında olan çocuklarımızın %65’inin henüz var olmayan mesleklerde çalışacağını söylüyor. Dijital dünyanın hızla gelişip değişmesi ile birlikte ihtiyaçlarda hızla değişiyor. Dolayısıyla mesleklerde. Disiplinler arası etkileşim ile mesleklerde evriliyor. Hatta hayatımıza hızla girmeye başlayan yapay zeka ile mesleklerimizin kaybolacağından, insanların istihdam alanlarının gittikçe daralacağından endişe etmeye başlıyoruz. Hal böyleyken de ne yapmalı sorusu gündeme geliyor. Aslında cevap şu mesleklerin geleceğine odaklanarak çalışmak, üretmek. Fakat bunu yaparken çocuklarımızın ve gençlerimizin ilgi-yetenek, kişilik özellikleri ve yapmayı istedikleri işleri önceleyerek onlara rehberlik etmek.
Mühendislik yeteneklerini geliştirip kullanarak insan sağlığına çözümler üreten bir doktor, aynı zamanda da yapay zeka ile besteler yapabilen, farklı ses sistemleri üretebilen bir sanatçı, çeşitli yazılımlarla farklı kıyafetler tasarlayan bir modacı bir taraftan da metaversede davalarını yöneten bir hukukçu… ne güzel hedefler değil mi? Mesleklerinde fark yaratabilen insanlar, mesleklerine tutkuyla bağlı olan ve işini çok seven insanlardır. İşini seven insan hangi mesleği tercih ederse etsin o alanda üretmek için çok çalışır. Ürettikçe fark yaratır, fark yarattıkça insanlığa faydalı olur. O zaman sorulacak soru şu aslında “ SEN HANGİ GÜÇLÜ ÖZELLİKLERİNLE İNSANLIĞA VE DÜNYAYA FAYDALI OLMAK İSTİYORSUN?” Sadece bir alan değil birçok alandaki yeteneklerini geliştirmeye fırsat sunan, bakış açısını genişleten ve hedefler belirlemeye yönlendiren muhteşem soru.
Mesele Geleceğin meslekleri neler değil aslında, mesele insana, topluma, ülkeye, dünyaya nasıl faydalı olunabileceği. Bu konuda hangi becerilerin, yeteneklerin ve ilgilerin nasıl geliştirileceği. Çocuklarımızın, gençlerimizin kendilerini yakından tanımalarına fırsatlar oluşturup, bakış açılarını geliştirmeleri için rehberlik etmek ise biz yetişkinlere düşen en önemli görev. İşini doğru, dürüst, nitelikli, samimi, sorumluluklarını üstlenerek ve severek yapan aynı zamanda da takım ruhu ile iş birlikçi çalışabilen, iletişim ve problem çözme becerileri gelişmiş bireyler yetiştirmek dileğiyle… Sevgiler…
Ş. Başak CEYHAN
Eğitimci- Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.