DOLAR 28,9031 -0.02%
EURO 31,8435 0.44%
ALTIN 1.895,161,32
BITCOIN 10960082,38%
Kayseri

AÇIK

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Emeklilik Hakkında TESK’ten Yeni Açıklama

Emeklilik Hakkında TESK’ten Yeni Açıklama

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken emeklilik hakkında yaptığı açıklamasında SSK'lılar ile Bağ-kurluların prim gün sayısının eşitlenmesi talebinde bulundu.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:57
Emeklilik Hakkında TESK’ten Yeni Açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal güvenlikte norm birliğinin sağlanması ve esnafların prim gün sayılarının diğer kesimlerle eşitlenmesini talep eden Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı açıklama yaptı.

SSK'lılar ve Bağ- Kurluların prim gün sayılarının eşitlenmesini talep etti ve esnaf ve sanatkârlarımıza geriye dönük hizmet süresi borçlanma hakkı verilmesini istedi.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamasında;

“SSK'lılar ile Bağ-kurluların prim gün sayıları eşitlenmeli. Norm birliğinin sağlanması için tüm kesimlere sosyal güvenlikte eşitlik sağlanmalı.

Diğer önemli bir konu ise esnaf ve sanatkârlarımıza geriye dönük hizmet süresi borçlanma hakkı verilmeli.” dedi.

Esnaf ve sanatkârın prim gün sayısının SSK'lılarda olduğu gibi 7 bin 200'e indirilmesini isteyen Palandöken yaptığı yazılı açıklamasında;

“Gecesini gündüzüne katarak çalışan esnaf ve sanatkârımız, uzun prim gün sayısının altında eziliyor.

Bizim yanımızda 8 günde 8 saat çalışan SSK'lı işçimizin emekliliği için 7 bin 200 prim gün sayısı yeterliyken patron konumundaki esnaf ve sanatkârımız günde 16 -18 saat çalışıp emeklilik için 9 bin günü doldurmak zorunda.

Arada 1800 prim günü, yani yaklaşık 5 yıllık fark var. Tüm kesimlerin eşit haklara sahip olması ve sosyal güvenlikte norm birliğinin sağlanması için prim gün sayısı eşitlenmeli.

 

SSK'lı çalışanların iki katı kadar mesai yapan esnafımızın yıpranma payı düşünülerek, ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200'e indirilmeli.

Esnafın prim gün sayısının diğer kesimlerden fazla olması, Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırıdır.” dedi.

Prim gün sayılarının yanı sıra SSK'lı Bağ- Kurluların ayrımına son verilmesini istedi ve;

'SOSYAL GÜVENLİKTE SSK'LI VE BAĞ-KURLU AYRIMI SON BULMALI'

“Ayaktan tedavilerde geçici iş göremezlik ödeneği alamayan esnafa tedavi süresindeki geçimi için rapor ücreti' hakkı verilmeli.

Ayrıca esnaf ve sanatkârın iş yerinde geçirdiği kazalar da iş kazası sayılmalı. Çünkü iş yerinin kendine ait olması, kaza yaşanmayacağı anlamına gelmez.

Çalışanın hayatını kaybetmesi halinde geride kalanlara aylık bağlanması için SSK'lıların 900 gün, Bağ-kurluların ise 1800 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

İş kazası, hastalık, yaşlılık ve ölüm hallerinde SSK'lı ve Bağ-kur'lu ayrımlarına son verilerek tüm kesimler için sosyal güvenlikte eşitlik sağlanmalı.” dedi.

kamupersoneli.net

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.