DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11428281,97%
Kayseri
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
EĞİTİM Mİ ÖNEMLİ YOKSA ÖĞRETİM Mİ ÖNEMLİ?

EĞİTİM Mİ ÖNEMLİ YOKSA ÖĞRETİM Mİ ÖNEMLİ?

ABONE OL
Ekim 23, 2023 09:46
EĞİTİM Mİ ÖNEMLİ YOKSA ÖĞRETİM Mİ ÖNEMLİ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim mi önemli yoksa öğretim mi önemli sizce? Bu soruya mesleğimiz gereği sık sık maruz kalırız. Ben de aynı soruyu siz okuyucularıma soruyorum.
Sizce hangisi daha önemli?
Evet, cevabı kişinin önceliğine göre değişiyor. Sınava girecek bir öğrencinin önceliği doğal olarak öğretim olacaktır. Çünkü öğrendiği bilgiler sınavda onun kaderini belirleyecektir. Eğitime o aşamada ihtiyaç duymayacağı için önemsizdir.
Eğitimi; aslında öğrendiğimiz bilgileri doğru kullanma kılavuzu olarak da tanımlamak mümkündür. En sonda söyleyeceğimi şimdi söyleyeyim. “ Eğitimsiz bir öğretim, öğretimsiz bir eğitim olmaz.” Öğrenilen bilgilerin davranışlarla yaşama geçirilmesidir önemli olan.
Okulda; eğitim verilmeden önce, öğretimi vermeye çalışmak kolay bir iş değildir. İyi bir eğitim almış bir öğrenciye öğretmek çok daha kolaydır. Bu demek oluyor ki eğitim sadece okulda kazandırılan bir davranış değildir. Burada sorumluluğun büyüğü aslında aileye düşmektedir. Ailede alınan eğitim, okulda da üzerine bir şeyler eklenerek devam ettirilen uzun soluklu bir süreçtir.
Sosyal hayatımızda bize en çok lazım olan kanaatimce eğitimdir. Hepimiz her gün o kadar çok kuralsız davranışlarla karşılaşıyoruz ki, hangi birini sayalım… Otobüsten, tramvaydan inebilmek için verilen mücadeleleri mi, parkta oturduktan sonra geride bırakılan çöpleri mi, trafikte kurala uymayanların sebep oldukları kazaları mı…
Devamını size bırakıyorum.
Eğitim bir anlamda da, toplumun yaşamını kolaylaştıran kuralların uygulanmasıdır. İnsanlar için geçerli olan bu kurallara uyulmalı ki toplum huzur içerisinde yaşayabilsin.
Davranışlarından dolayı şikâyet ettiğimiz kişiler öğretim görmemiş kişiler değil eğitimsiz kişilerdir. İyi eğitilmiş bir kişi hangi görevde olursa olsun kendisine ve topluma yararı dokunacaktır. Anne baba olarak genelde eğitimi değil öğretimi ön planda tutarız. Çocuğumuza; doktor olacaksın, mühendis olacaksın, öğretmen olacaksın vb. deriz de bir türlü iyi insan olacaksın demeyiz maalesef. Halbuki eğitilmiş insan her meslekte önemsenen ve sevilen bir insan olur. Eğer eğitimli olunmazsa sadece meslek ve bilgi ile örnek olunamaz.
Şüphesiz ki çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Bizler hep çocuklarımızın iyi insan olmasını isteriz. Ama bunu hep başkasından bekleriz. Kendi görevimizin de olduğunun farkında değiliz.
Unutmamalıyız ki hayalimizdeki nesli yetiştirebilmek için hayal edilmeyecek bir çaba sarf etmemiz gereklidir.

Eğitimci-Yazar Kubilay GÜNAL

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.