DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19118321,42%
Kayseri
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
CHP’de büyük değişim! CHP Lideri Kemal Kılıçtaroğlu, parti programının yenilenmesi için talimat verdi!
  • Haber Yeni Gündem
  • Politika
  • CHP’de büyük değişim! CHP Lideri Kemal Kılıçtaroğlu, parti programının yenilenmesi için talimat verdi!

CHP’de büyük değişim! CHP Lideri Kemal Kılıçtaroğlu, parti programının yenilenmesi için talimat verdi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) büyük değişime hazırlanıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu, en son 2008 yılında “Çağdaş Türkiye İçin Değişim Programı” başlığıyla kabul edilen programın, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nedeniyle güncelliğini kaybetmesi üzerine parti programının yenilenmesi için talimat verdi! Yapılacak değişimle tek adam rejiminin yarattığı bütün sorun alanlarının somut bir şekilde belirlenerek her bir çözüm alanına yönelik çözüm önerilerinin sıralanması hedeflenecek.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 00:39
CHP’de büyük değişim! CHP Lideri Kemal Kılıçtaroğlu, parti programının yenilenmesi için talimat verdi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), tek adam rejiminden çıkışın formülü ve yeni rejimin neden olduğu sorunlara ilişkin çözüm arayışlarına gidiyor. “21. yüzyıl Türkiye’sine uygun ve Cumhuriyetçi bir program” hedefiyle büyük bir değişim hazırlığı içine giriyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu, parlamenter sistemin son bulduğu başkanlık sistemi nedeniyle pek çok bölümün tekrar ele alınması gereken parti programının güncellenmesi için talimat verdi.

En son 2008 yılında “Çağdaş Türkiye İçin Değişim Programı” başlığıyla kabul edilen programın CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel'in koordinasyonunda “21. yüzyıl Türkiye’sine uygun” ve Cumhuriyetçi bir program” hedefiyle yeniden ele alınacağı belirtildi.

Programda tek adam rejiminden çıkışın formülü ve yeni rejimin neden olduğu sorunlara ilişkin çözümlerin sıralanacağı ifade edildi.

CHP'de 16 Nisan 2017 referandumunda kabul edilen ve 24 Haziran 2018 seçimiyle uygulamaya geçen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nedeniyle güncelliğini yitiren ve tekrar ele alınması gereken parti programının güncellenmesine yönelik hazırlıklar başladı.

Edinilen bilgiye göre Şubat 2020'de gerçekleşmesi gereken olağan kurultayda parti programının yenilenmesin için CHP lideri Kılıçtaroğlu kurmaylarına talimat verdi.

 

ÇAĞDAŞ PROGRAMLAR HAKKINDA RAPOR HAZIRLANACAK

Bu kapsamda CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel'in koordinasyonunda programın yenilenmesine yönelik çalışmalara başlandı. Dünyanın dört bir yanındaki tüm merkez sol ve sosyalist partilerin programları incelenerek, çağdaş programlar hakkında raporlar hazırlanacak.

Oluşturulan raporlar akademisyenlerden oluşan bir kurul tarafından da değerlendirilecek. Yenilenecek parti programında “21. yüzyıl Türkiye’sinin her türlü ihtiyacına yanıt verebilen” ve “Cumhuriyetçi bir program” olmasının hedeflendiği kaydedildi.

Yeni programda tek adam rejiminin yarattığı bütün sorun alanlarının somut bir şekilde belirlenerek her bir çözüm alanına yönelik çözüm önerilerinin sıralanması hedeflenecek.

11 YIL HİÇ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILMAMIŞTI!

Kılıçtaroğlu’nun genel başkan olmasının ardından parti programında bugüne kadar hiçbir değişiklik yapılmamıştı.

Parti programı en son; 32. Olağan Kurultay'da Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanlığı'na tekrar seçilmesinin ardından 21 Aralık 2008 tarihinde gerçekleştirilen 14. Olağanüstü Kurultay'da yenilenmişti.

2008'de kabul edilen parti programı “Çağdaş Türkiye İçin Değişim” adını taşırken; toplam 6 bölüm ve 349 sayfadan oluşmuştu.

Kamu Personeli

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.