DOLAR 32,8208 0.03%
EURO 35,6615 0.02%
ALTIN 2.528,31-0,64
BITCOIN 21681200,20%
Kayseri
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
Cep Telefonu Kullanıcıları Dikkat! Taahhütlü Cep Telefonu Satışı, Alışı Hakkında Kötü Haber!

Cep Telefonu Kullanıcıları Dikkat! Taahhütlü Cep Telefonu Satışı, Alışı Hakkında Kötü Haber!

Türkiye'de bazı vatandaşlar nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına GSM operatörlerinden taksitle aldıkları ve ambalajlarını bile açmadan daha ucuz fiyata satışını yaptıkları cep telefonları hakkında flaş bir gelişme yaşandı. Taahhütlü cep telefonu satışının artık yapılamayacağı açıklandı. Telefoncular ise bu konularda cep telefonlarının alınmaması gerektiğini belirtti ve telefonların kısa süre içerisinde kullanıma kapatılacağını açıkladı.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 01:19
Cep Telefonu Kullanıcıları Dikkat! Taahhütlü Cep Telefonu Satışı, Alışı Hakkında Kötü Haber!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halk arasında bozdurma olarak bilinen telefon satışları yasaklandı ancak pek çok zaman piyasada bu şekilde cep telefonu satışı ve cep telefonu alışı yapılmaktadır.

Vatandaşlar nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına yüksek fiyatlı cep telefonlarını alıyor ve paraya ihtiyacı olması durumunda piyasa değerinden daha ucuz fiyata satıyor.

Ayrıca bu telefonlar taahhütlü cep telefonu olmasından dolayı birkaç ay sonra kapanıyor. Bunu anlayamayan pek çok kişi ise alış ve satış yapıyor ancak mağdur oluyor.

Eskişehir’de telefon sektöründe çalışan M. S. konu hakkında uyarıda bulundu ve;

“Bozdurmalardaki borç ödenmeme durumunda kapanma olayı 20 Temmuz tarihinde başladı. Bu tarihten itibaren hat üzerinden alınan telefonlar, beşinci ve altıncı ayda borcu ödenmediği takdirde kapanacak.

Bu bir bakıma iyi oldu. İnsanlar paraya sıkıştıklarında bu tarz operatörlerden cihaz alıp telefonculara gelip telefonları bozduruyorlardı. Bir şekilde çıkmaza giriyorlardı.

Piyasada da sahte faturalı cihaz dönüyordu. İnsanlar bu cihazları bizlerden alıp götürüp fatura düzenleyerek sıfır diye insanlara satıyorlardı.

Hatta Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerden gelip bizden telefon alıp satarlardı. Biz müşterinin getirdiği fatura ile teslim ediyorduk, ama onlar kendi fatura düzenliyorlardı ve tekrar piyasaya sürüyorlardı.

İnsanları bunu anlama şansı yok, dikkatli olmaları lazım.” ifadelerinde bulundu.

Vatandaşların e- devlet üzerinden sorgulama yapabileceğini söyledi ve;

“e-Devlet üzerinde bununla ilgili bir sistem oluşturacakmış. Oradan sorgulayıp anlayabilecekmiş ki biz de aynı şeyi yapacağız.

Şimdi biz 20 Temmuz’dan sonra alınan tüm cihazları sorguluyoruz; hat üzerinden alınmışsa ikinci el de olsa almayacağız.

e-Devlet üzerinde o sistem oluşturursa hem bizim için ve hem müşteriler için çok kolay olacak.” dedi.

Fiyatlara dikkat edilmesi uyarısında bulunarak;

“İnternette çok fazla var bu olay. Fiyatı 2 bin lira olan bir cihazsa piyasaya gezdiğinde 100 lira kadar fiyatı artar ve 2 bin 100 lira ya 2 bin 150 lira gibi bir fiyatı olur.

Vatandaş internete giriyor en düşük piyasada 2 bin lira olan bir cihaz internette bin 650 lira bin 700 lirada alıyor. Böyle fiyatları gördüğünüzde bunda emin olun ki bir şey vardır o cihazda.

Sonuçta 2 bin lira olan bir cihazı biz bin 600 liraya alamıyoruz. Bizim cep telefondaki kar oranımız yüz 5 ile yüzde 7 arasındadır. Yani 2 bin liranın yüzde 5’i de 100 lira para yapar.

Yüzde 7 olsa 150 lira yapar. Müşteriler daha ucuz buldukları cep telefonlarında bir şeyler var olduğunu anlasınlar yani.

Ondan başka türlü anlayamazlar, çünkü e-Devlette çıkacak sistem daha oluşmadı. O sistem eğer tam anlamıyla oluştursa sistem üzerinden bakabilirler.” dedi.

 

kamupersoneli.net

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.