DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22006623,44%
Kayseri
24°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
“Alternatif finans dönemi” başladı:

“Alternatif finans dönemi” başladı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 09 Eylül 2019'da Alternatif Finans Konferansı'nda yaptığı açıklamada faizsiz bankacılık sistemindeki aksaklıkları dile getirmiş ve “Katılım bankacılığı deyip dururlar, zira katılım bankacılığı diye bir şey olmaz. Katılım finans sistemi diyoruz. Eğer reel sektörü ayağa kaldıracaksak, reel sektöre gereken destek verilmeli katılım finansal sistemi ile. Bu döneme giriyoruz” demişti. Alternatif Finans konusunda ilk resmi adım atıldı, Türkiye faizsiz döneme bugün itibariyle resmen girmiş oldu.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 01:51
“Alternatif finans dönemi” başladı:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğin amacı, katılım bankaları ile 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin 10 uncu fıkrası kapsamında müşterilerine finansman sağlayan kalkınma ve yatırım bankalarının faizsiz bankacılık ilke ve standartlarına uygun şekilde faaliyet göstermek üzere oluşturacakları yapı ve süreçlere ilişkin usul ve esasları düzenlemek olarak gösterildi.

Bankalar, faaliyetlerinin faizsiz bankacılık ilke ve standartlarına uygunluğunu sağlamak amacıyla bünyesinde bir danışma komitesi tesis etmekle yükümlü olacak. Danışma komitesi yönetim kuruluna bağlı olarak faaliyet gösterecek.

Danışma komitesi en az üç üyeden oluşacak. Üyelerden en az üçte ikisinin yurt içinde yerleşik olması zorunlu olacak. Üyeler, banka yönetim kurulu tarafından görevlendirilecek ve ilk genel kurulun onayına sunulacak.

 

Danışma komitesi üyelerinin görev süresi üç yıl olarak belirlendi. Bir danışma komitesi üyesinin görevi, görev süresinin sona ermesi, ölüm, ağır hastalık, engellilik nedeniyle iş görememesi, görevlendirilmesi için gerekli şartları kaybetmesi, kendi isteğiyle görevden ayrılması veya banka yönetim kurulu üyelerinin en az üçte ikisinin aynı yöndeki kararı ile sona erecek. Görev süresi sona eren üyeler tekrar görevlendirilebilecek.

Danışma komitesi, bu Tebliğ hükümleri kapsamında verilen görevleri düzenli şekilde yerine getirmek üzere kendi üyeleri arasından bir başkan ve onun bulunmadığı hallerde görev yapmak üzere bir başkan vekili seçecek.

Bankalar, danışma komitesi faaliyetlerinin etkin bir şekilde yerine getirilmesi için gerekli hizmetleri yürütmek üzere yeterli sayıda personel istihdam etmek suretiyle danışma komitesine bağlı bir danışma komitesi sekretaryası oluşturacak.

kamupersoneli.net

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.