DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2108870-0,15%
Kayseri
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

X
10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI

10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI

ABONE OL
Mayıs 14, 2024 09:23
10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün yeni bir 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’na daha başlıyoruz. Hemen belirtmekte fayda görüyoruz ki engellilik kutlama yapılacak bir durum olmadığı için 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kesinlikle kutlama yapılan bir hafta değildir. Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlamalarına ilişkin çalışmaların yürütülmesi ve değerlendirilmesi, engellilerin yaşadıkları sorunlara dünya genelinde dikkat çekilmesi, eğitimden sağlığa birçok konuda hayata engellilerin penceresinden bakılması, bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için bütün engel gruplarına FARKINDALIK oluşturmak amacıyla 10-16 Mayıs Engelliler Haftası düzenlenmektedir.

Bu hafta içinde gün gün engel gruplarına ayrılan günlerde yapılan etkinlikler engellilerle ilgili olumsuz tutum ve algıların değişimine katkı sunmak; farklı nedenlerden meydana gelebilecek engelliliğin bir hastalık olarak değil farklılık olarak algılanmasını sağlamak; yapı ve şehircilik alanında engelli dostu olmayan binaların, kaldırımların, yolların ve uygulamaların engellilerin hayatlarını zorlaştırdığını kamuoyuna göstermek, engeli olan insanları daha iyi anlamayı, engellilerin hakları konusunda farkındalığı arttırmayı ve hayatın her alanına engelli insanları entegre etmenin sosyal, kültürel, ekonomik ve politik açıdan faydalarının farkında olmayı teşvik etmektir.

Ülke nüfusumuzun yaklaşık olarak % 13’ünü engelliler oluşturmakta; aileleriyle birlikte ele aldığımızda engellilik konusu 86 milyonluk nüfusumuzun yaklaşık 40 milyonunu çok yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla hiçbir ferdin; kamuda özel sektörde hayatın her alanında hemen hemen her üç kişiden birini ilgilendiren engellilik ve engelliliğe yol açan sebepler karşısında kayıtsız kalması, gözünü kapatması mümkün değildir. Milletimizi ve tüm insanlığı bu kadar yakından ilgilendiren engelli erişebilirlik ve farkındalık konusu kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın, belediyelerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, üniversitelerimizin ana önceliklerinden biri olması gerekiyor. Engellilerin toplum hayatımıza tam ve sorunsuz bir şekilde katılımı noktasında elbette devletin kanunlar, uygulama ve yaptırımlarla liderlik yapması şartının yanında toplumumuzun da hassasiyet göstermesi tüm toplum kesimlerinin adeta bir seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerekmektedir.

Bu hafta farklı engel gruplarından binlerce engelli, bir hafta süresince, kendilerini ifade etme, toplumla bütünleşme çabası içinde olacaklar. Sonrasında engelliler yine görünmeyen, konuşulmayan, unutulan bir toplum kesimi olarak kendi dünyalarına geri dönmesin. Yıllardır süregelen engelli raporları da başta olmak üzere erişebilirlikle ilgili sorunlar ve alınmayan önlemler, yapılmayan görevler, kâğıt üzerinde kalıp uygulanmayan uygulamalar nedeniyle kısır döngüye dönüşen engellilik ile ilgili sorunlar sürmeye devam etmesin.

Bugünden başlayarak toplumun tüm kesimlerini görev ve sorumluluk alanları içerisinde engellilerle ilgili her konuda farkındalık içinde olmaya; sizleri, sesimiz, sözümüz, gözümüz, kulağımız olmaya davet ediyoruz. Bizler Milletvekili dokunulmazlığı gibi her fırsatı kendilerine ayrıcalık yaratmak derdinde değiliz. Bizler sadece herkes gibi eşit insanlar olarak yaşamak istiyoruz, bunu hak ettiğimize inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle geçireceğimiz 10-16 Mayıs Engelliler Farkındalık Haftasının toplumumuzun tüm kesimlerince amacına uygun değerlendirilmesini temenni ediyorum.

4 May 2024 Cmt 21:13 tarihinde Bekir Ulu şunu yazdı:
Büyük günü geride bıraktık. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2024-EKPSS) pazar itibariyle geride kalmış oluyor. Tek oturumda yapılan sınavda testlerde toplam 60 soru yer aldı ve sınav süresi de 60 dakikaydı. Sınava girecek aday sayısı 115 bin olarak açıklanmıştı.

Sınava giren engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun hazırlanmış testler, adayların engel durumlarına göre sınav uygulamaları ile gerçekleştirildi. Memurluk hedefiyle sınava girecek adayların öğrenim düzeyleri ve engel grupları için ayrı soru kitapçıkları hazırlandı. Adaylara 60 sorudan oluşan ‘genel yetenek’ ve ‘genel kültür’ testleri uygulandı. Bu arada engel gruplarına göre 20, 30 ve 40 dakika olmak üzere farklı ek süre verildi. Birçok belediyenin de sınav günü adaylar ve refakatçileri için ücretsiz ulaşım desteği sağladığını da belirtelim. Yine aynı şekilde ilçe nüfus müdürlükleri de adayların geçici kimlik belgesi talebi için sınav günü kapılarını açık tuttu.

Peki, nedir bu EKPSS? ‘Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik’ ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan ‘protokol’ hükümlerine göre ÖSYM tarafından hazırlanıyor.

Gelelim başvuru aşamalarına… Kura için başvuru, 6-21 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacak. Kura için geç başvuru ise 4-5 Haziran 2024 tarihinde yapılacak.

Yerleştirme işlemlerinde ise ortaöğretim düzeyi kadrolar için EKPSSP1 puanı, ön lisans düzeyi kadrolar için EKPSSP2 puanı, lisans düzeyi kadrolar için EKPSSP3 puanı kullanılacak. İlköğretim/ortaokul/ilkokul düzeyi kadrolar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 41 inci maddesinde öngörülen hükümler çerçevesinde tercihlere göre kura usulü ile yerleştirme yapılacak

Bir başka önemli nokta… İlgili Yönetmelik hükümleri çerçevesinde EKPSS ve kura sonucuna göre herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar daha sonra yapılacak yerleştirmelere geçerliliği devam eden aynı eğitim düzeyine ait EKPSS puanı veya kura kaydıyla başvuru yapamıyor. Yönetmeliğin bu hükmü doğrultusunda; EKPSS sonucuna göre herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, yerleştiği eğitim düzeyine ait mevcut EKPSS puanlarıyla; kura ile herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar ise mevcut kura kayıtlarıyla yerleştirme işlemine alınmıyor.

2022 yılında yapılan EKPSS sonuçları ile kura kayıtlarının, yapıldığı tarihten itibaren 4 yıl geçerli olduğunu da önemle belirtmek istiyorum. Geçerlilik süresi 01.01.2020 tarihinde sona ermiş/erecek süreli sağlık raporu bulunan ve yeniden rapor düzenlenmemiş olan kişilerin raporlarının 30.06.2024 tarihine kadar geçerli kabul edilmeye devam edilmesinin uygun bulunduğunu da yeri gelmişken belirteyim.

Engelli bireylerin istihdamı, özgürlüğü, üretkenliği, verimliliği, kendine yeten ve daha çok sorumluluk bilincini taşımaları, ekonomiye daha fazla katkı sağlamaları gibi konularda EKPSS bütün kapıları açıyor. Memuriyet hayalini gerçekleştirmek hususunda zor şartlarda hazırlanıp, büyük emekler veriliyor. Oldukça yakından şahit olduğum durumlar olması hasebiyle rahatlıkla dile getirebiliyorum. Sınav sonrası beklenilen yüksek sayılı atamaların yapılmasının bir başka heyecanla beklenildiğini de ifade edeyim.

Hayatın türlü zorluklarıyla uğraşa uğraşa sınava hazırlanan tüm adayların gönüllerinden geçen iyi sonuçları almasını diliyorum. Yolunuz açık olsun.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.